"A loving breath throughout life"
Работи системски со телото на миленичето за да го раствори постоечкиот забен камен и да спречи таложење на дентален плак.
Од кученца до постари кучиња и мачки
Помага во одржување на чист здив и чисти заби за кучиња и мачки во текот на нивниот живот - од кученца или мачиња, сè до постарата возраст.
Клинички докажано
Препорачано од ветеринари. Го намалува забниот плак, го спречува забниот камен, го елиминира лошиот здив.
Previous
Next
забен камен кај кучиња

ProDen PlaqueOff® прашок за кучиња

Системски делува против лош здив, забен камен и забен плак. Едноставно посипете врз храната на вашето домашно милениче
лош здив кај мачки

ProDen PlaqueOff® прашок за мачки

Вкусна формула специјално направена за остроумните мачки. Природен, лесен и ефикасен начин за обезбедување добра орална и забна хигиена кај мачките.

100% Ефикасно

Системски помага во отстранување на постојниот забен камен и спречува ново таложање.

Природно

100% органски и природни состојки од алги без адитиви и вештачки додатоци.

Безбедно

Потврден и докажан позитивен ефект со неколку клинички студии

Најчести прашања

ProDen PlaqueOff® прашокот е природен производ погоден за мачки и за кучиња. Доаѓа во гранулирана форма која лесно се додава во храната секој ден. Богат е со природен јод и содржи важни витамини и минерали и не содржи вештачки бои, конзерванси, глутен и шеќер.

За разлика од другите методи за спречување наслаги, ProDen PlaqueOff® делува системски, односно преку крвотокот. Прашокот влијае на способноста на плакот да се „лепи“ на површините во устата и  ги омекнува тврдите наслаги на забен камен. Подобрување се забележува во период од 3 до 8 недели.

ProDen PlaqueOff® прашокот е направен исклучиво од северноатлантската алга Ascophyllum nodosum.

Може да го користат сите мачки и кучиња. Препорачуваме да се започне со употреба кога миленичето ќе добие трајни заби. Дозата зависи од тежината на миленичето.

Производот треба да се дава редовно во согласност со упатствата за дозирање. Резултатите обично се видливи во рок од 2-3 недели. Позитивниот ефект може да се види сè додека се користи производот, но ефектот исчезнува кога се престанува со користење. Производот е безбеден и може да се користи постојано.

Треба да се користи еднаш дневно и може да се додава во влажна или сува храна.

ProDen PlaqueOff® прашокот не е замена за четкање на забите. Тоа е дополнување на четкањето и помага да се отстрани плакот и забниот камен и да се одржи устата на вашето домашно милениче чиста.

Не се познати несакани ефекти, но поради богатата содржина на јод во морските алги, овој производ не е соодветен за животни кај кои се третира тироидната жлезда. Доколку не сте сигурни, консултирајте го вашиот ветеринар пред да започнете со употреба на ProDen PlaqueOff®.

Некои миленици немаат забен плак. Иако вашето домашно милениче нема видливи наслаги или забен камен, тие може да имаат наслаги во устата. Бактериите на забниот плак природно се појавуваат во устата на сите животни (вклучувајќи ги и луѓето) и почнуваат да формираат леплива обвивка преку забите речиси веднаш по четкањето. Некои животни имаат повеќе наслаги од другите и затоа имаат повидливи траги во споредба со други. Дури и ако вашето домашно милениче нема видливи наслаги или забен камен (кои се формираат од бактерии на наслаги), ProDen PlaqueOff® може да се користи за да се спречи таложење во иднина. На забниот камен му е потребно време да се наталожи и не се појавува преку ноќ!

Да, сè додека не прима лекови за хипертироидизам. Нема ништо во содржината на PlaqueOff® што би предизвикало несакани реакции бидејќи содржи само гранулирани алги. Во моментов се користи кај мачки и кучиња кои имаат срцеви заболувања, како и болести на црниот дроб, бубрезите, цревата и други нарушувања. Доколку се двоумите, ве молиме консултирајте се со вашиот ветеринар.

Една дозерка од производот, односно препорачаната дневна доза за куче од 10 кг содржи 0,17 kcal.

Во просек содржи 0,05-0,15% фосфор, 3-4% натриум и 5-8% протеини.

ProDen PlaqueOff® прашокот треба да се користи еднаш дневно и може да се додава во влажна и сува храна.

Мачки и кучиња под 10 кг 1 лажичка/ден

Кучиња од 10 kg до 25 kg 1-2 лажички/ден

Кучиња над 25 kg 2-3 лажички/ден

*мерна лажичка вклучена во кутијата.

Започнете со помала доза за да го навикнете вашето домашно милениче на вкусот, а потоа зголемете ја до препорачаната доза. Посипете го производот врз храната или измешајте го со сува или влажна храна еднаш дневно.

Колку време е потребно пред да забележите ефект врз забен камен и лош здив може да варира за секој миленик. Доколку не се постигне саканиот ефект по 2 месеци, можете да ја зголемите дозата. Целта е да се вратите на препорачаната доза кога ќе се постигне ефектот.

Не се спроведени студии со посебен фокус на ефектите на ProDen PlaqueOff® врз бремени животни или доилки. Затоа, не препорачуваме да го давате производот на домашни миленици кои се бремени или доилки.

Хипертироидизмот е многу често пореметување кај постарите мачки (обично мачки на возраст над 8 години). Кучињата ретко се погодени од оваа состојба. Тоа е предизвикано од зголеменото производство на тироиден хормон од тироидните жлезди, сместени во вратот. Хормонот на тироидната жлезда има важна улога во контролирањето на метаболичката стапка на телото, така што животните со хипертироидизам имаат тенденција да согоруваат енергија премногу брзо и обично страдаат од губење на тежината и покрај зголемениот апетит и зголемениот внес на храна. Јодот е важен за функцијата на тироидната жлезда и природно е присутен во морските алги, вклучувајќи го и типот што се користи во ProDen PlaqueOff®. Нема докази кои сугерираат дека високите нивоа на јод всушност предизвикуваат хипертироидизам, бидејќи телото има механизми за повратни информации за да се справи со различни нивоа. Само многу ниски или неверојатно високи нивоа би претставувале проблем, а PlaqueOff® не спаѓа во овие категории. 1 лажица ProDen PlaqueOff® содржи 131,1 микрограми јод. Ако е познато дека вашето домашно милениче страда од хипертироидизам, тогаш ви предлагаме да не користите ProDen PlaqueOff®. Ако не сте сигурни, тогаш ве молиме контактирајте го вашиот ветеринар за дополнителни совети.

Постојаниот лош здив може да биде показател за посериозна состојба и треба да се консултирате со вашиот ветеринар.

PRODEN PLAQUEOFF® ПРАШОКОТ ПОСЕДУВА ПЕЧАТ ЗА ОДОБРЕНИЕ ОД ВЕТЕРИНАРНИОТ СОВЕТ ЗА ОРАЛНО ЗДРАВЈЕ (VOHC®).

PlaqueOff прашокот за кучиња, како и PlaqueOff прашокот за мачки се одобрени од VOHC за научно докажани резултати од контрола на наслаги и забен камен и имаат право да го користи VOHC®-печатот.

Две клинички студии* на кучиња извршени од Jerzy Gawor, DVM, PhD, DipAVDC/EVDC и неговиот тим покажаа дека ProDen PlaqueOff® прашокот значително го намалува формирањето на наслаги и забен камен.

Резултатите од студиите беа основа за апликација поднесена до VOHC за барање печат за здравствено тврдење „помага во контрола на плакот и забен камен“. Swedencare со гордост објавува дека  и ProDen PlaqueOff® Powder се одобрени да носат VOHC® Accepted Seal

Бевме убедени во ефикасноста на производот и задоволни сме што имаме соодветна и формална студија која ги покажува овие одлични резултати. Печатот VOHC е исто така многу важен за нас бидејќи неколку главни ветеринарни играчи, главно во САД, но и во други делови од светот, нудат само производи со VOHC-печат за здравјето на забите.

Hakan Lagerberg
CEO of Swedencare AB
 

 

Редовната употреба на производи со VOHC Seal ќе ја намали сериозноста на пародонталната болест кај домашните миленици.