VITANA Сан Андреа бел ориз – хранлив извор на енергија

(0 оценки и коментари)

135 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

– Извор на витамин Б и Д;
– Железо, минерал кој телото го користи за пренесување на кислород во крвта;
– Калциум, неопходен телесен минерал;
– Богат со витамини како ниацин, тиамин и рибофлавин.

Нето количина 800 гр

Availability: instock
Бренд:vitana
Сподели:

Одличен извор на енергија
Оризот содржи антиоксидантски својства кои го штитат срцето преку намалување на појавата на срцеви заболувања и удар.

Голема хранлива вредност
Белиот ориз е богат со минерали како калциум и железо; исто така е богат со витамини, како ниацин, витамин Д, тиамин и рибофлавин.

Ја контролира појавата на заболувања
Оризот поседува антиоксидантски својства кои го штитат срцето преку намалување на појавата на срцеви заболувања и удар.

Спречува опстипација
Оризот содржи многу мали количества натриум, па затоа помага при контролирање на високиот крвен притисок. Тој е одличен извор на здрави растителни влакна. Тие помагаат при развојот на корисните бактерии кои го подобруваат варењето и ја регулираат столицата.

Храна без глутен
Оризот не содржи глутен, поради тоа може лесно да се вклучи во секојдневната исхрана на луѓе кои страдаат од проблеми со цревата и оние кои се алергични на протеини кои ги има во пченицата, јачменот, `ржот и овесот.

Оризот е многу хранлив и неопходен за зајакнување на здравјето.

Кој трбеа да го користи?
• сите кои сакаат рамнотежа на организмот
• вегани и вегетаријанци
• спортисти и активни луѓе

Кои состојки ги содржат?
Зрна од Сан Андреа бел ориз

Како и зошто е добар?
Запомнете дека јаглехидратите во оризот се апсорбираат полесно бидејќи неговите гранули се многу полесни отколку гранулите на другите житарки, па желудникот брзо ги вари и ги претвора во енергија која веднаш е достапна за вашето тело.

Употреба
Зовријте 1,5 чаши вода во средно голем сад. Ставете ориз и сол и варете на средна температура. Намалете ја температурата, покријте го садот и варете додека оризот не стане мек и ја впие целата течност, 16-18 минути (проверете дури на крајот од готвењето). Кога ќе се појават дупки од меурчиња оризот е подготвен.
Отстранете го од шпоретот и оставете го покриен да отстои 10 минути. Потоа промешајте со виљушка и послужете го.

 

Хранлива вредност на 100гр
Енергија 1523kj/ 364kcal
Масти 1.29гр
Јаглени хидрати 68гр
Протеини 6,48гр
Предлог производи

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “VITANA Сан Андреа бел ориз – хранлив извор на енергија”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.