VITANA Органско чиа семе – мало семе со голема моќ

(0 оценки и коментари)

165 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

1. 100% органско производство
2. Извор на омега 3 и омега 6
3. Големи количества протеини и растителни влакна
4, Високи количества калциум
5. Високи количества фосфор
4. Извор на минерали

Нето количина: 250 гр

Чиа семето е една од најздравите храни на планетата. Тоа е преполно со хранливи материи кои можат да имаат важни придобивки врз вашето тело и мозок.

Богато е со растителни валкна, кои помагаат при варење на храната и одржување на здравјето на цревата.
Ја зголемува ситоста: чиа семето апсорбира големи количества вода и се шири во вашиот стомак, забавувајќи го апсорбирањето на храната придонесувајќи да се чувствувате сити.
Одличен извор на омега 3. Омега 3 се важни за здравјето на мозокот и го намалуваат воспалението.
Полно е со антиоксиданти: конзумирањето на чиа семе штити од слободните радикали кои ги оштетуваат молекулите во клетките и придонесуваат за стареење, болести и многу видови рак.
Корисно е за коските и забите поради тоа што е богато со калциум, манган и фосфор, минерали кои се суштински за здравјето на коските и забите и спречува остеопороза.
Го регулира шеќерот во крвта: со додавање на порција чиа семе во вашите оброци ќе се намали дигестијата и се спречува создавање на високи нивоа на шеќер кај дијабетичарите.
Спречува таложење на сало на стомакот: поради тоа што чиа семето помага при отпорноста на инсулинот и ја зголемува ситоста, неговото конзумирање со оброк ќе придонесе да јадете помалку калории понатаму.
Боагто е со квалитетни протеини, со 14% протеин, чиа семето е една од раастителните видови храна кои содржат најмногу протеин. Тие содржат и добар дел амино киселини.
Добро е за вегетаријанци и нема глутен: чиа семето не содржи глутен и е одличен извор на протеини за веганите или вегетаријанците.

Кој треба да ги користи?
• сите кои се свесни за важноста на балансирана исхрана
• вегани и вегетаријанци
• спортисти и активни луѓе

Кои состојки ги содржат?
100% органско чиа семе (Salvia hispanica)

Како и зошто се добри?
Чиа семето е богат извор на калциум и фосфор

Калциумот придонесува за ослободување на енергија во метаболизмот и нормалното функционирање на дигестивните ензими.
Фосфорот придонесува за одржување на нормални нивоа на холестерол во крвта и одржување на здрави заби.

Употреба
Иако моежеме да подготвиме топли оброци со чиа, најдобра ефикасност од неговите својства ќе се постигне преку конзумирање на термички необработени семки кои ги содржат сите хранливи материи.

Дневно можат да бидат конзумирани до 15 гр чиа семе.

 

Хранлива вредност на 100гр
Енергија 453 kcal/ 1871 kJ
Масти 31гр
(од кои заситени масти 3.3гр)
Јаглехидрати 11гр
(од кои шеќери 2.3гр)
Протеини 17гр
Растителни влакна 31гр
Сол 0.03гр
Омега 6 8гр
Омега 3 20гр

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “VITANA Органско чиа семе – мало семе со голема моќ”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.