VITANA Органска црвена леќа – висококвалитетен растителен протеин

(0 оценки и коментари)

210 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

-100% органско производство
-Производ без глутен;
– Големи количества на квалитетен растителен протеин;
– Високи количества железо, минерал кој телото го користи за пренос на кислород до крвта;
– Богат со растителни влакна кои помагаат за редовна столица и развој на здравите бактерии во цревата;
-Богата со селен, цинк и витамин Б1
-Одличен извор на фосфор, манган и фолна киселина.

 

Availability: instock
Бренд:vitana
Сподели:

Црвената леќа е составена од 25% протеин, кој ја прави одлична замена за месо. Исто така, леќата е одличен извор на железо, минерал кој понекогаш недостасува во вегетаријанската исхрана.

Одличен извор на Б витамини, железо, магнезиум, калиум и цинк. Исто така, леќата е добар извод на растителен протеин и растителни влакна.

Конзумирањето на леќа е поврзано со целокупно намален ризик од заболувања на срцето, поради тоа што има позитивни влијанија врз неколку ризик фактори.
Црвената леќа може да го заштити вашето срце преку поддршка на губењето тежина, спречување на таложење на хомоцистин во вашето тело и подобрување на нивоата на холестерол и висок крвен притисок.

Кој треба да ги користи?
• сите кои сакаат рамнотежа на организмот
• вегани и вегетаријанци

Кои состојки ги содржат?
100% органска цела црвена леќа (Lens cilinaris)

Како и зошто се добри?
Конзумирањето на леќа има многубројни придобивки за здравјето. Поради тоа што е богата со протеини, а има мали нивоа на масти, леќата е одлична замена за месо и може да го подобри здравјето на срцето.
Уживајте во вашиот оброк полн со висококвалитетен растителен протеин!

Употреба
Леќата се готви едноставно. За разлика од многу други мешунки, леќата нема потреба да се кисне однапред и може да се свари за помалку од 20 минути.

Најдобро е да се измие пред готвење, за да се отстранат нечистотиите.

Потоа се става во сад покриена со вода и малку сол, се вари откриена околу 15-20 минути.

Откако ќе се свари, се цеди и плакне во студена вода за да се спречи понатамошно варење.

 

Хранлива вредност на 100гр
Енергија 383 Kcal/ 1623 kJ
Масти 0-3гр
(од кои заситени масти 0-0,8гр)
Јаглехидрати 59.4-75.4гр
(од кои шеќери 0-2гр)
Протеини 19-28.4гр
Растителни влакна 1.2-5.2гр
Сол 0,02гр

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “VITANA Органска црвена леќа – висококвалитетен растителен протеин”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.