VITANA Органска бела киноа – Единственото растение кое само по себе е протеин

(0 оценки и коментари)

420 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

1. 100% органско производство;
2. Без глутен;
3. Го намалува нивото на холестерол и крвен притисок;
4. Го намалува ризикот од срцеви заболвуања;
5. Помага при правење на црвени крвни зрнца и го зајакнува имунитетниот систем;
6. Богата е со растителни влакна и антиоксиданти

Киноата постои илјадници години и била опишувана како “златото на Инките“. Денес, уште е популарна поради вкусот и поради придобивките за здравјето.

Таа е супер храна со високи количества нерастворливи растителни влакна и протеини. Киноата има капацитет да го зголеми чувството на заситеност по оброците, а сепак е лесна за варење во желудникот.

Помага при контрола на шеќерот во крвта и го намалува ризикот од тип 2 дијабетес

Го подобрува создавањето на црвени крвни зрнца и го зајакнува имунитетниот систем

Ова се одвива поради високите нивоа на фолна киселина, најконцентрираниот витамин во киноата. Фолната киселина е витамин Б и е суштински за здрав развој на црвени крвни зрнца.
Со киноата, опаѓа вкупната количина на ниво на холестерол ЛДЛ или лош холестерол во крвта. Дополнително, ова води до здрави нивоа на крвен притисок.

Го забрзува заздравувањето и регенерацијата на органите и ткивото
Киноата придонесува за регенерирање и создавање на ДНК кај децата, како и возрасните.

Богата со растителни влакна и антиоксиданти
Одреден вид на антиоксиданти наречен Флавоноиди се наоѓаат во киноата во големи количества. Овие антиоксиданти се познати по нивните придобивки за спречување на кардиоваскуларни заболувања, рак, остеопороза и дијабетес.

Без глутен
Киноата не содржи глутен и лесно се дигестира. Тоа е добро за цревата, пришто тие се здрави и заштитени.
Листата на киноата со придобивки за здравјето не застанува овде. Киноата помага за удобен и добар сон, спречува опстипација, го подобрува видот, спречува удари, помага за регенерирање и создавање на ДНК, ја олеснува настинката и главоболките.

Кој треба да ги користи?
• сите кои сакаат рамнотежа на организмот
• вегани и вегетаријанци
• спортисти и активни луѓе

Кои состојки ги содржат?
100% органска киноа (Chenopodium quinoa)

Како и зошто се добри?
Киноата ги содржи сите 9 неопходни аминокиселини кои ги прават основните елементи на човечкиот организам, потеините.
Го намалува нивото на холестерол и крвниот притисок.
Помага при намалување на тежината
Неверојатно лесно е да се вклучи суперхраната киноа во вашата здрава исхрана. Таа е одличен додаток на салати и создава основа на заситеност за целокупниот вегетаријански оброк.

Употреба
За да се зготви киноата, едноставно зовријте вода, додадете киноа (најпрво измијте ја) во сооднос од 1 шолја киноа напсорти 2 шолји вода, варете 15-20 минути а потоа оставете да се излади или јадете ја топла.

 

Хранлива вредност на 100гр
Енергија 368 Kcal / 1551 kJ
Масти 4,5-7,5гр
(од кои заситени масти 0-1,5гр)
Јаглехидрати 52,7-68,7гр
(од кои шеќери 0,5-4,5гр)
Протеини 11,3-19,9гр
Растителни влакна 5-9гр
Сол 0,01гр

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “VITANA Органска бела киноа – Единственото растение кое само по себе е протеин”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.