VITANA Италијански Ориз Интегрален Органски

(0 оценки и коментари)

210 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

-100% органско производство
Без глутен;
-Богат со витамини Б, фолна киселина;
– Железо, минерал кој телото го користи за пренесување на кислород во крвта;
– Магнезиум, минерал кој е вклучен во повеќе од 300 биолошки функции;
– Селен, минерал вклучен во имунитетниот систем и регулирање на тироидната жлезда.

Нето количина 500 гр

Availability: instock
Бренд:vitana
Сподели:

Интегралниот ориз е добар извор на растителни влакна и поради тоа го подобрува варењето на храната. Содржи многу мали количества заситени масти и холестерол што го прави здрава храна за срцето. Неговата употреба во многу кујни во светот се должи на високата нутритивна содржина.

Ја контролира појавата на заболувања
За оризот се знае дека контролира многу заболувања. Интегралниот ориз содржи високи количини неуротрансмитери кои спречуваат појава на Алцајхмерова болест. Оризот исто така содржи и антиоксидантски својства кои го штитат срцето преку намалување на појавата на срцеви заболувања и удар.
Интегралниот ориз е богат со растителни влакна и го штити телото од различни видови рак. Растителните влакна во оризот претставуваат штит за канцерогените клетки, заштитувајќи го телото од рак.

Го контролира крвниот притисок
Оризот се смета за добар за луѓето кои сакаат да ја намалат својата тежина. Употреба на ориз во секојдневната исхрана подразбира мала содржина на јаглени хидрати и масти и затоа се одлични за луѓе кои сакаат да ја изгубат килограми.

Спречува опстипација
Оризот содржи многу мали количества натриум, па затоа помага при контролирање на високиот крвен притисок. Тој е одличен извор на здрави растителни влакна. Тие помагаат при развојот на корисните бактерии кои го подобруваат варењето и ја регулираат столицата.

Храна без глутен
Оризот не содржи глутен, поради тоа може лесно да се вклучи во секојдневната исхрана на луѓе кои страдаат од проблеми со цревата и оние кои се алергични на протеини кои ги има во пченицата, јачменот, `ржот и овесот.

Оризот е многу хранлив и неопходен за зајакнување на здравјето!

Кој треба да ги користи?
• сите кои сакаат рамнотежа на организмот
• вегани и вегетаријанци
• спортисти и активни луѓе

Кои состојки ги содржат?
100% органски зрна од интегрален италијански ориз

Како и зошто се добри?
Оризот е познат по своите лесно апсорбливи јаглени хидрати, неговите благородни протеини сосема достапни за вашето тело, отсуството на алергени кои можат да предизвикаат несакани негативни реакции.

Употреба
Користете едноставен сооднос за да ги измерите вашите состојки:
1 шолја ориз
2,5 шолји вода или бујон
На висока температура, измешајте го оризот со водата и оставете ги да зовријат. Намалете ја температурата, покријте го садот и варете додека оризот не стане мек и ја впие целата течност, 40-45 минути. Оставете го покриен да отстои 5 минути, потоа промешајте со виљушка.

Хранлива вредност на 100гр
Енергија 374 Kcal/ 1582 kJ
Масти 1,4-4,4гр
(од кои заситени масти 0-1,4гр)
Јаглехидрати 69,2-85,2гр
(од кои шеќери 0,1-2гр)
Протеини 6-10гр
Растителни влакна 1,5-5,5гр
Сол 0,02гр

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “VITANA Италијански Ориз Интегрален Органски”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.