VITANA Интегрален ориз – Гала Кочански

(0 оценки и коментари)

125 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

-Без глутен;
-Богат со витамини Б, фолна киселина, Б витамин кој му помага на телото да формира нови клетки и спречува одредени вродени аномалии;
– Железо, минерал кој телото го користи за пренесување на кислород во крвта;
– Магнезиум, минерал кој е вклучен во повеќе од 300 биолошки функции;
– Селен, минерал вклучен во имунитетниот систем и регулирање на тироидната жлезда.

Нето количина 800 гр

 

Availability: instock
Бренд:vitana
Сподели:

Висока нутритивна вредност
Интегралниот ориз е добар извор на растителни влакна и поради тоа го подобрува варењето на храната. Содржи многу мали количества заситени масти и холестерол што го прави здрава храна за срцето. Неговата употреба во многу кујни во светот се должи на високата нутритивна содржина.

Ја контролира појавата на заболувања
За оризот се знае дека контролира многу заболувања. интегралниот ориз содржи високи количини неуротрансмитери кои спречуваат појава на Алцајхмерова болест. Оризот исто така содржи и антиоксидантски својства кои го штитат срцето преку намалување на појавата на срцеви заболувања и удар.
Интегралниот ориз е богат со растителни влакна и го штити телото од различни видови рак. Растителните влакна во оризот претставуваат штит за канцерогените клетки, заштитувајќи го телото од рак.

Го контролира крвниот притисок
Оризот се смета за добар за луѓето кои сакаат да ја намалат својата тежина.
Употреба на ориз во секојдневната исхрана подразбира мала содржина на јаглени хидрати и масти и затоа се одлични за луѓе кои сакаат да ја изгубат килограми.

Спречува опстипација
Оризот содржи многу мали количества натриум, па затоа помага при контролирање на високиот крвен притисок. Тој е одличен извор на здрави растителни влакна. Тие помагаат при развојот на корисните бактерии кои го подобруваат варењето и ја регулираат столицата.

Храна без глутен
Оризот не содржи глутен, поради тоа може лесно да се вклучи во секојдневната исхрана на луѓе кои страдаат од проблеми со цревата и оние кои се алергични на протеини кои ги има во пченицата, јачменот, `ржот и овесот.

Оризот е многу хранлив и неопходен за зајакнување на здравјето.

Кој треба да ги користи?
• сите кои сакаат рамнотежа на организмот
• вегани и вегетаријанци
• спортисти и активни луѓе

Кои состојки ги содржат?
Зрна од Гала интергален ориз

Како и зошто се добри?
Запомнете дека јаглехидратите во оризот се апсорбираат полесно бидејќи неговите гранули се многу полесни отколку гранулите на другите житарки, па желудникот веднаш ги вари и ги претвора во енергија која е достапна за вашето тело.

Употреба
Користете едноставен сооднос за да ги измерите вашите состојки:
1 шолја ориз
2,5 шолји вода или бујон
На висока температура, измешајте го оризот со водата и оставете ги да зовријат. Намалете ја температурата, покријте го садот и варете додека оризот не стане мек и ја впие целата течност, 40-45 минути. Оставете го покриен да отстои 5 минути, потоа промешајте со виљушка.

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “VITANA Интегрален ориз – Гала Кочански”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.