-25%

Масло од македонски афион 500мл.

(0 оценки и коментари)

1,500 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Поради својот пријатен вкус на јаткасто овошје, маслото од афион има многу разновидна употреба во подготовката на храната. Се користи како прелив за салата, масло за јадење, па дури и како арома за десерт. Ова се должи на различните здравствени придобивки добиени од конзумирањето на маслото.

Маслото од афион се произведува со механички процес на ладно цедење, кој ги зачувува неговите природни својства и биолошки важните состојки.

  • Го намалува нивото на холестерол во крвта
  • Помага при лекување на тромбоза и емболија
  • Ја зголемува моќта на концентрација
  • Ги зајакнува нервите
  • Смирува болка и ги релаксира мускулите.
  • Го забавува стареењето на организмот
  • Богато со фосфор, магнезиум, калиум и железо

500мл

Availability: instock
Бренд:Biooil
Сподели:

Неговите фитонутриенти го зајакнуваат имунолошкиот систем и го подобруваат протокот на крв. Богато со незаситени масни киселини и омега 3, 6 и 9 масни киселини, маслото од афион е добро за здравјето на срцето и мозокот бидејќи го регулира дигестивниот и нервниот систем. Покрај тоа, високите нивоа на цинк, манган и бакар во маслото од афион ги регулираат нивоата на шеќер кај дијабетес тип 2, го помагаат варењето на хранливите материи и ја подобруваат поправката на клетките и ткивата во телото.

Сите делови на растението афион испуштаат млечно бела течност наречена афион латекс, која фармацевтските компании ја користат за производство на лекови за ублажување на болката како морфин и кодеин. Иако семето обично не ги содржи овие алкалоиди, тие може да се контаминираат за време на бербата и се мијат пред да се консумираат. Сепак, неизмиените семки од афион и нивните нуспроизводи се користат како природна алтернатива на алкалоидите кои го намалуваат нивото на кортизол во телото и го намалуваат стресот, што доведува до подобри циклуси на спиење.

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “Масло од македонски афион 500мл.”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката. За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120,00 ден.

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.