NBL Пробиотик kids, 30 таблети за џвакање

1,088 ден

Достапност: Нема на залиха

Бесплатна достава!

Специјално развиен за деца на училишна возраст.

Содржи 4 различни видови на пробиотици.

Секоја таблета за џвакање содржи Streptococcus thermophillus, Lactobacillus planarum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium longum.

2,3 милијарди активни пробиотски микроорганизми и пребиотици

Технологија на двојно обложување

Со вкус на јогурт

30 таблети за џвакање во форма на плишано мече

Шифра: PROBIO54
Availability: outofstock
Бренд:Nobel ilac
Сподели:

Нема на залиха

NBL PROBIOTIC KIDS (НБЛ ПРОБИОТИК КИДС)

Таблети за џвакање

Фруктоолигосахариди, Пробиотски микроорганизми: (Streptococcus thermophilus, Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium breve)

1. ШТО ПРЕТСТАВУВА НБЛ ПРОБИОТИК КИДС И ЗА ШТО СЕ УПОТРЕБУВА

Името на овој производ е НБЛ ПРОБИОТИК КИДС.

НБЛ ПРОБИОТИК КИДСсодржи пробиотски микроорганизми.

Фруктоолигосахаридите практично не се варат во човечкиот дигестивен систем, па поради тоа пристигнуваат во дебелото црево непроменети, обезбедувајќи добар извор на храна за корисните бактерии, ја зголемува популацијата на бифидобактерии во дебелото црево и делуваат како несварливи влакна во исхраната.

Пробиотиските микроорганизми помагаат во регулирањето на дигестивниот тракт и го поддржуваат имунолошкиот систем.

Пробиотиците се живи микроорганизми, кои живеат во гастроинтестиналниот тракт и играат важна улога во варењето на храната и имунитетот. Овие пријателски бактерии помагаат во одржувањето на нормалната рамнотежата на цревната микрофлора.

НБЛ ПРОБИОТИК КИДСе погоден за употреба при обновување на цревната микрофлора.

НБЛ ПРОБИОТИК КИДСима поволен ефект врз имунолошкиот систем.

НБЛ ПРОБИОТИК КИДСго скратува времетраењето на една епизода на дијареа (течна столица).

НБЛ ПРОБИОТИК КИДСпомага за регулирање на дигестивниот систем и го поддржува имунолошкиот систем.

2. ШТО МОРА ДА ЗНАЕТЕ, ПРЕД ДА ГО УПОТРЕБИТЕ НБЛ ПРОБИОТИК КИДС

Не употребувајте го НБЛ ПРОБИОТИК КИДС:

  • Ако сте алергични (хиперсензитивни) на активните супстанции или некоја од состојките на НБЛ ПРОБИОТИК КИДС.

Не ја надминувајте препорачаната дневна доза.

Овој производ не можат да ја замени нормалната исхрана.

Овој производ е наменет за деца од 4 до 10 годишна возраст.

Овој производ не е лек.

Не се употребува за превенција или третман на болест.

Прекумерна употреба може да доведе до лаксативен ефект.

Содржи засладувач.

Може да содржи траги од соја.

Ве молиме известете го Вашиот лекар или фармацевт доколку земате или сте земале било кои други лекови, вклучувајќи ги и лекови кои се земаат без рецепт.

НБЛ ПРОБИОТИК КИДСможе да содржи траги на соја.

Содржи вкус на меко. Не го употребувајте овој производ ако сте алергични на млеко и на некоја од компонентите на млекото.

3. КАКО ДА ГО УПОТРЕБУВАТЕ НБЛ ПРОБИОТИК КИДС

За перорална употреба.

Не надминувајте ја препорачаната дневна доза.

НБЛ ПРОБИОТИК КИДСсе зема перорално.

Се препорачува да се зема еднаш дневно наутро или навечер преку џвакање или со чаша вода после оброк.

Вашиот лекар ќе одлучи како да го употребувате НБЛ ПРОБИОТИК КИДС.

Овој производ е наменет за  деца од 4 до 10 годишна возраст.

Времетраење на користењето

Освен ако Вашиот лекар не Ви препорачал поинаку, Ве молиме следете го упатството.

Вашиот лекар ќе Ве информира за периодот на употреба на НБЛ ПРОБИОТИК КИДС.

4. ЧУВАЊЕ НА НБЛ ПРОБИОТИК КИДС

Чувајте го на температура под 25 °C, во оригиналното пакување.

Чувајте го на места кои се недостапни за деца. 

Не го користете го НБЛ ПРОБИОТИК КИДС по истекот на рокот кој што е означен на пакувањето.

Препорачаниот рок на употреба е означен на кутијата како месец/година.

5. СОДРЖИНА НА ПАКУВАЊЕТО И ОСТАНАТИ ИНФОРМАЦИИ

Како изгледа НБЛ ПРОБИОТИК КИДС и содржина на пакувањето

НБЛ ПРОБИОТИК КИДС се наоѓа во промет спакуван во кутија која содржи 30 таблети за џвакање.

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.