BEBELAN AQUA – Бебелан вода за бебиња

(0 оценки и коментари)

79 ден

Достапност: Нема на залиха

Бесплатна достава!

Чистина од маjката природа

BEBELAN AQUA е кристално чиста, високо квалитетна специјализирана бебешка вода добиена од еколошки чист и строго контролиран извор – Калугерица кој се наоѓа на 1470 метри надморска височина, сместен во Националниот парк Пирин, во Република Бугарија.

Водата е со пријатна мекост и ниска минерализација, што ја прави оптимално соодветна за бебиња и деца под 8 години.

Availability: outofstock
Категории: ,
Ознака:
Сподели:

Нема на залиха

Зошто е важно да биде со ниска минерализација?

  • Ниското ниво на натриум и вкупна минерализација досега покажале благотворен ефект за воспаленија на стомачно-цревниот тракт, за здравјето на системот за одделување, за бубрезите и жолчката;
  • Високите нива на калиум понекогаш може да предизвикаат хиперактивност кај малите деца;
  • Високите нива на флуорид од бебиња и деца по 8 годишна возраст често доведуваат до појава на проблеми со забите – флуороза. Нешто поголема концентрација (6-10мг.б/л) водат до развој на коскена флуороза.

Европските директиви сугерираат дека деца под 7 годишна возраст не треба да пијат вода со повеќе од 120 мг/л вкупна минерализација.

Вкупната минерализација на Bebelan е 72 мг/л која што, практично, е најниската минерализација за природно добиена вода. Содржината на натриум и флуорид во водата Bebelan е со најниско ниво за флаширана вода.Притоа, од исклучителна важност е да не се нарушува балансот на овие минерали и соли, кои се состојат и во детската храна која што се раствора во вода.

Ако нивото на вкупна минерализација е битно, важни ли се нивоата на поодделните минерали во составот на водата и зошто?

  • Нивото на минералот Калциум кој е важен за коските, во водата Вebelan е 8,4 мг/л што е повисоко од останатите природни води и, истовремено, доволно е ниско за да не предизвикува проблеми со бубрезите и црниот дроб.
  • Магнезиумот со значително повисоко ниво во однос на другите природни и флаширани води, ја регулира работата на стомачно-цревниот тракт и точно од таа причина се препорачува за бебиња кои страдаат од грчеви.

Водата Bebelan е микробиолошки чиста и може да се користи за подготовка на бебешка храна или за разредување на сокови – без да се преварува, до 48 часа по отварањето на шишето.

Показателите за составот на водата ја прават Вebelan уникатно балансирана и соодветна за конзумација, почнувајки од новороденчиња, деца, бремени жени и доилки, па и за сите кои се грижат за физичкиот изглед и диетата или, едноставно, се обидуваат да живеат здраво и да внимаваат што конзумираат.

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “BEBELAN AQUA – Бебелан вода за бебиња”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.