Actiferol Fe Forte 30 капсули

(0 оценки и коментари)

890 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Капсули за надополнување на железото во организмот.

Железото е микроелемент потребен за правилен развој и функционирање на организмот. Тој игра улога во процесот по одделот за клетки. Помага при правилно производство на црвени крвни зрнца и хемоглобин и транспорт на кислород во организмот. Помага во правилното функционирање на имунолошкиот систем. Тоа помага да се одржи правилниот метаболизам на енергијата и го намалува чувството на замор.
Суплементите со железо често се препорачува за бремени жени. Достапноста на железо зависи од неговата форма и квалитетот на исхраната.
Actiferol Fe® Forte содржи уникатна форма на микронизирано железо. Благодарение на микронизацијата, односно големата фрагментација, апсорпцијата на железо од железо (III) пирофосфоран е двапати повисока – како што е потврдено во истражувањата.
Железото во Actiferol Fe®:
• Се ослободува во цревата, а не во желудникот и затоа не чувствувате гастроинтестинални тегоби.
• Не ги обојува забите и не чувствувате метален вкус.
• Поседува сертификат за безбедност ГРАС (Generally Recognised As Safe).
Фолната киселина и активната фолна киселина помагаат во правилното производство на крв и учествуваат во процесот на поделба на клетките. Активната форма на фолати многу добро се апсорбира и е подготвена за употреба од телото. Ги штити луѓето кои имаат проблеми со апсорпција на редовна фолна киселина.
Препорачана дневна доза:
1 капсула за возрасни и бремени жени
Да не се надминува дневната препорачаната доза за консумирање.
Начин на употреба: Проголтајте ја капсулата и напијте се вода. Во случај на проблеми со голтање: капсулата треба да се отвори и содржината да се истури во храната .
Actiferol Fe® не го менува вкусот на пијалокот и храната.
Не ја надминувајте препорачаната дневна доза.
Додатоците во исхраната не можат да се користат како замена за разновидна храна.
Треба да се запамти дека урамнотежена исхрана и здрав режим се од животно значење.
Не го користете Actiferol Fe® доколку сте преосетливи на некоја од состојките.
Производот е наменет за бремени жени.
Користете по консултација со лекар.
Активни супстанци Препорачана дневна доза
1 капсула:
Железо 30 mg (214% RWS*)
Фолна киселина: 200 µg (100% RWS*)
– Активна форма на фолати
(L-метилфолат калциум) 100 µg (50% RWS*)
– Фолна киселина
(Птероил-L-глутаминска киселина) 100 µg (50% RWS*)

*RSW – дневни референтни вредности (за восрасни)
Состојки: содржина на капсула: железо [малтодекстрин, дифосфоран железо (III) (железо (III) пирофосфат)), емулгатор: лецитин], средство против згрутчување: магнезиумови соли на масни киселини, Птероил-L-глутаминска киселина, L-метилфолат калциум. Состојки на капсула: желатин, боја: титаниум диоксид.
Земја на потекло на железо (III) пирофосфат: Јапонија
Најдобро да се употреби пред / број на серија: странично да пакувањето
Начин на чување: на суво место, на температура под 25ͦ С, подалеку од дофат на деца. Заштитете од светлина.
Нето тежина: 29,46g
(60 капсули по 0,491g)

Производител: Polski Lek S.A.
Ul. Chopina 10, 34-100 Wadowice,

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “Actiferol Fe Forte 30 капсули”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.