Actiferol Fe Forte 30 капсули

890 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Капсули за надополнување на железото во организмот.

Железото е микроелемент потребен за правилен развој и функционирање на организмот. Тој игра улога во процесот по одделот за клетки. Помага при правилно производство на црвени крвни зрнца и хемоглобин и транспорт на кислород во организмот. Помага во правилното функционирање на имунолошкиот систем. Тоа помага да се одржи правилниот метаболизам на енергијата и го намалува чувството на замор.
Суплементите со железо често се препорачува за бремени жени. Достапноста на железо зависи од неговата форма и квалитетот на исхраната.
Actiferol Fe® Forte содржи уникатна форма на микронизирано железо. Благодарение на микронизацијата, односно големата фрагментација, апсорпцијата на железо од железо (III) пирофосфоран е двапати повисока – како што е потврдено во истражувањата.
Железото во Actiferol Fe®:
• Се ослободува во цревата, а не во желудникот и затоа не чувствувате гастроинтестинални тегоби.
• Не ги обојува забите и не чувствувате метален вкус.
• Поседува сертификат за безбедност ГРАС (Generally Recognised As Safe).
Фолната киселина и активната фолна киселина помагаат во правилното производство на крв и учествуваат во процесот на поделба на клетките. Активната форма на фолати многу добро се апсорбира и е подготвена за употреба од телото. Ги штити луѓето кои имаат проблеми со апсорпција на редовна фолна киселина.
Препорачана дневна доза:
1 капсула за возрасни и бремени жени
Да не се надминува дневната препорачаната доза за консумирање.
Начин на употреба: Проголтајте ја капсулата и напијте се вода. Во случај на проблеми со голтање: капсулата треба да се отвори и содржината да се истури во храната .
Actiferol Fe® не го менува вкусот на пијалокот и храната.
Не ја надминувајте препорачаната дневна доза.
Додатоците во исхраната не можат да се користат како замена за разновидна храна.
Треба да се запамти дека урамнотежена исхрана и здрав режим се од животно значење.
Не го користете Actiferol Fe® доколку сте преосетливи на некоја од состојките.
Производот е наменет за бремени жени.
Користете по консултација со лекар.
Активни супстанци Препорачана дневна доза
1 капсула:
Железо 30 mg (214% RWS*)
Фолна киселина: 200 µg (100% RWS*)
– Активна форма на фолати
(L-метилфолат калциум) 100 µg (50% RWS*)
– Фолна киселина
(Птероил-L-глутаминска киселина) 100 µg (50% RWS*)

*RSW – дневни референтни вредности (за восрасни)
Состојки: содржина на капсула: железо [малтодекстрин, дифосфоран железо (III) (железо (III) пирофосфат)), емулгатор: лецитин], средство против згрутчување: магнезиумови соли на масни киселини, Птероил-L-глутаминска киселина, L-метилфолат калциум. Состојки на капсула: желатин, боја: титаниум диоксид.
Земја на потекло на железо (III) пирофосфат: Јапонија
Најдобро да се употреби пред / број на серија: странично да пакувањето
Начин на чување: на суво место, на температура под 25ͦ С, подалеку од дофат на деца. Заштитете од светлина.
Нето тежина: 29,46g
(60 капсули по 0,491g)

Производител: Polski Lek S.A.
Ul. Chopina 10, 34-100 Wadowice,