MaxMedica Vitamin D3 400IU таблети

(0 оценки и коментари)

431 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

 • Обезбедува максимален внес на витамин Д
 • Спречува настанување на инфекции
 • Ги олеснува тегобите на мултипла склероза

 

100 таблети / 1 таблета дневно

Availability: instock
Бренд:MaxMedica
Сподели:

За производот

За што е наменет MaxMedica Витамин Д3

Витамин Д3 на MaxMedica е формулиран да содржи 10mcg витамин Д3 (400IU) во една таблета.

Витаминот Д3 е витамин што се раствора во масти и придонесува за нормалната апсорпција на калциумот и фосфорот во организмот, и нормално ниво на калцуим во крвта. Неопходен е за правилна минерализација на коските и забите, како и за нормалното функционирање на мускулите и имунолошкиот систем. Витаминот Д3 има имуномодулаторно дејство и утврден е помал број на инфекции кај луѓето кои го внесуваат овој витамин како додаток

Чести прашања

Во која храна се наоѓа витаминот Д?

 • Витамминот Д го има во млекото кое е збогатено со витамин Д, а се содржи и во рибата, жолчка, житарки, додека пак кај животните најмногу го има во црниот дроб. Но тие количини не ја покриваат дневната потреба на организмот. Диетите според кои јадеме само белки и немасни меса, исфрлање на зивотински масти и жолчка може да доведат до проблеми затоа што витаминот Д неможе да се најде во храна со мала количина на масти. Се’ ова во комбинација со поминување на поголем дел од времето во канцеларија во затворен простор и седечка положба, доведува до недостаток на витамин Д кај дури 60% од светската популација.

Зошто витаминот Д е уште познат како витамин на сонцето?

 • Кога сме изложени на сончева светлина,клетките на нашата кожа апсорбираат УВ Б зраци и тогаш 7-дехидрохолестеролот се претвора во витамин Д3. Сепак, денешниот начин на живот честопати доведува до намалена синтеза на витамин Д3 во нашето тело. Недостатокот на витамин Д3 е здравствен проблем денес ширум светот.

Што се подразбира под недостаток на витамин Д3?

 • Витаминот Д3 е неопходен за нормален метаболизам на калциум и фосфор, што е предуслов за здравјето на нашите коски. Исто така, недостаток на витамин Д3 може да доведе до низа други здравствени проблеми како што се автоимуни болести, инфективни болести, дијабетес тип 1 и 2, хипертензија и срцеви заболувања, па дури и карцином, а и е неопходен во третманот на мултиплекс склероза. Додатокот на витамин Д3 особено се препорачува за жени кои страдаат од дебелина и инсулинска резистенција.

Бројни анализи укажуваат на тоа дека витаминот Д е значаен и во намалување на смртноста кај возрасните. Со други зборови , истражувачите дошле до заклучок дека лицата кој секојдневно конзумирале додаток на витаминот Д живееле подолго од оние кое не конзумирале витамин Д. Додека пак кај децата витаминот Д го намалува ризикот од грип, кај постарите го подобруваат здравјето на коските и го намалуваат ризикот од настинки и скршеници.

Индикации

Се препорачува примена на таблетите со витамин Д3:

 • За одржување на здравјето на коски и заби
 • Стари лица
 • Лица кои не се доволно изложени на сончева светлина
 • Превентивно за зајакнување на имунитетот
 • За одржување на нормална функција на мускулите

Состав

Пакување: 100 таблети

Начин на употреба: Препорачливо е да се конзумира 1 таблета дневно, со оброк

Состав на производот

Активна состојка1 таблетаПрепорачан дневен внес
Витамин Д3 (холекалциферол)10мг200%

 

Состојки: витамин Д3 (холекалциферол), лактоза-монохидрат, средство против згрутчување: микрокристална целулоза, магнезиум стеарат, талк.
Земја на потекло: Република Србија

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “MaxMedica Vitamin D3 400IU таблети”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 1500 ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 150 денари.

за сите нарачки во вкупен износ над 1500ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

1-3 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.