Health Aid Vitamin D3 2000IU 120 таблети

(0 оценки и коментари)

1,250 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Витаминот Д се смета за исклучително важен фактор за одржување на здравјето. Витаминот Д, делува како регулатор на имунолошкиот систем, стимулира различни видови на бели крвни клетки да се борат со бактерии, вируси или клетки на рак, но истовремено може да спречи прекумерно создавање на воспалителни цитокини. Витаминот Д може да биде многу корисен во справување со алергии и автоимуни болести. Исто така, спречува продолжени или прекумерни воспалителни реакции поврзани со многу здравствени состојби, вклучително и автоимуни болести. Витаминот Д може да биде многу ефикасен во борбата против грип или настинка. Ја зголемува нашата способност да се бориме против хронично воспаление и инфекции. Може да има неверојатни здравствени придобивки во врска со метаболизмот на мастите, имунитетот, вирусни инфекции, здравјето на дишните патишта, здравјето на коските, кардио-васкуларното здравје, нивото на гликоза во крвта и двата типа на дијабетес, хормонална рамнотежа, атлетски перформанси, здравје на кожата, расположение, здравје на зглобовите, стареење, мигрена, сон и многу други аспекти на здравјето и разни состојби.

Шифра: VITD18
Availability: instock
Бренд:Health Aid
Сподели:

Ниските нивоа на витамин Д се поврзани со дебелина, повеќе од 100 автоимуни состојби, слаб и дисфункционален имунолошки систем, одредени видови карцином, високи нивоа на холестерол, мултиплекс склероза, хипертензија, ревматоиден артритис, дијабетес, егзема, псоријаза, пародонтална болест, несоница, неплодност, цистична фиброза, депресија, мигрена, Алцхајмерова болест, шизофренија и многу други здравствени проблеми

Студија од 2013 година на истражувачи од Универзитетот во Кентаки откри дека ниското ниво на витамин Д доведува до оштетување на мозокот.

Исто така, бремените жени и доилките се охрабруваат да земаат додатоци на витамин Д3 (новите студии сугерираат дека 4000 IU дневно е оптимална дневна количина на Д3 за време на бременоста.

Имуните клетки имаат специјални рецептори за витамин Д за нивната нормална функција. Витаминот Д, исто така, делува како регулатор на имунолошкиот систем . Стимулира различни видови на бели крвни клетки да се борат со бактерии, вируси или клетки на рак, но истовремено може да спречи прекумерно создавање на воспалителни цитокини. На овој начин витаминот Д може да биде многу корисен во справување со алергии и автоимуни болести. Исто така, спречува продолжени или прекумерни воспалителни реакции поврзани со многу здравствени состојби, вклучително и автоимуни болести. Витаминот Д може да биде многу ефикасен во борбата против грип или настинка. Ја зголемува нашата способност да се бориме против хронично воспаление и инфекции. Германски научници открија дека витаминот Д ја зголемува ефикасноста на имунолошкиот систем на човекот за 3-5 пати, додека драматично го стимулира производството на потентни антимикробни пептиди! Покрај тоа, се покажа дека изложеноста на сонце на ултравиолетово зрачење, го стимулира производството на витамин Д во кожата, ја намалува инциденцата на вирусни респираторни инфекции, заедно со широк спектар на други здравствени состојби. Според најголемата глобална студија од 2017 година спроведена од истражувачи од Универзитетот во Кралицата Мери во Лондон, додатоците на витамин Д штитат од акутни респираторни инфекции, вклучувајќи настинки и грип. Студијата обезбедува најробустен доказ досега дека витаминот Д има придобивки над здравјето на коските и мускулите. Испитувањето на 430 ученици во Јапонија покажа дека земањето дневни додатоци на витамин Д во зима го намалува ризикот од сезонски грип, во споредба со земање неактивна таблета.

Истражувањата покажуваат дека голем дел од светската популација има недостаток на витамин Д . Во Америка 90% од населението има недостаток на витамин Д. Изненадувачки, се чини дека во многу жешки и сончеви земји недостатокот на овој витамин е неконтролиран. Во Индија, на пример, 80% од луѓето имаат недостаток на витамин Д. Причината за ова е двојна. Како прво, луѓето што живеат таму не се изложуваат правилно на сонце. Втората и подеднакво важна причина е многу честа денес во целиот свет, недостатокот на магнезиум, бидејќи без магнезиум витамин Д останува неактивен!

Истражувачите сугерираат дека на луѓето со темна боја на кожата им е потребно до 6 пати поголема изложеност на сонце за да одржат здрави нивоа на витамин Д! Темната кожа содржи повеќе меланин кој штити од изложеност на ултравиолетово зрачење, намалувајќи го производството на витамин Д од холестерол под кожата.

За што служат таблетите Vitamin D3 2000 iu?

За правилна функција на имунолошкиот систем.
Придонесува за нормална апсорпција / искористеност на калциум и фосфор.
Придонесува за одржување на нормалните функции на забите, коските и мускулите.
Придонесува за нормално ниво на калциум во крвта.
Витаминот Д3 има улога во процесот на поделба на клетките.

За кого служат таблетите Vitamin D3 2000 iu?

Луѓе кои сакаат да одржуваат силни , здрави коски.
Поединци со компромитиран имунолошки систем.
Луѓе кои страдаат од чести инфекции.
Оние кои сакаат да одржуваат нормален крвен притисок и нивоа на гликоза во крвта.
Постари лица кои се повеќе склони кон нарушувања на коските.
Постари и деца во раст кои можеби не можат да добијат соодветна количина на витамин Д.
Луѓето со потемен тон на кожата имаат потреба од поголеми дози на витамин Д.

Зошто витамин Д треба да се зема со магнезиум?

Внесувањето на витамин Д бара магнезиум за негово конечно претворање во најактивна форма позната како витамин Д4 во бубрезите. Ако имате недостаток на магнезиум, тогаш дури и мега дози на витамин Д нема да дадат никаква корист. Покрај тоа, бидејќи витаминот Д користи магнезиум складиран во телото, тоа постепено доведува до негов недостаток.

ПРЕПОРАЧАНА ДНЕВНА ДОЗА
Препорачана дневна доза

Возрасни лица една таблета дневно. Да не се пречекорува препорачаната дневна доза освен доколку тоа не е препорачано од соодветно квалификувано лице.

Ако сте употребиле повеќе од Vitamin D3 2000 iu таблетите од препорачаното:

Не се опишани симптоми на предозирање.

Што содржат Vitamin D3 2000 iu таблетите:

1 таблета содржи:

Активна супстанција: Витамин Д3 [(холекалциферол),

Помошни супстанции: агенс за зголемување на волуменот (малтодекстрин, микрокристална целулоза), сукроза, акација, пченка, скроб, триглицериди со среден ланец, ди-алфа токоферол],средство против згрутчување (силикон диоксид, вег. стеарична киселина, вег. магнезиум стеарат.

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “Health Aid Vitamin D3 2000IU 120 таблети”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката. За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.