-10%

Bionika ДИБУЗИН, 30 таблети

(0 оценки и коментари)

932 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Диететски производ – храна за посебни медицински намени со бутерна киселина во облик на нејзина сол, калциум бутират со цинк и витамин Д3, наменети за исхрана на лица со функционални пореметувања на дигестивниот тракт (IBS – синдром на нервозни црева) и воспалителни болести на цревото (улцеративен колитис, Кронова болест).

Шифра: DIBUZI10
Availability: instock
Бренд:Bionika
Сподели:

СОСТОЈКИ:

калциум бутират, средства за зголемување на волумен: сорбитол, микрокристална целулоза, средства за обложување: хидроксипропил метилцелулоза, изомалт, калциум карбонат, масни киселини, цинк глуконат, средство за глазирање: шелак, средства против згрутчување: магнезиум стеаратсилициум диоксид, витамин Д3 (средство за згуснување: арапска гума, пченкарен скроб, триглицериди со средни ланци, антиоксиданс: dl-алфа-токоферол), стабилизатор: хидроксипропил метилцелулоза, арома (емулгатор: полисорбат 20), стабилизатор: глицерин, средство против згрутчување: масни киселини.

СОСТАВ1 таблета2 таблетиПДВ%* (2 таблети)100,0 g
Бутерна киселина (калциум бутират)500,0 mg1.000,0 mg46,1 g
Цинк (цинк глуконат)5,0 mg10,0 mg100,0460,8 mg
Витамин Д3 (холекалциферол)12,5 µg25,0 µg500,01,15 mg

*Препорачано дневно внесување 

УПОТРЕБА:

испијте 1 цела таблета наутро, без џвакање, или 1 таблета наутро и 1 навечер, доколку вашиот лекар не препорача поинаку.

ПРЕДУПРЕДУВАЊА:

Не ја пречекорувајте препорачаната дневна доза. Производот не треба да го употребуваат лица преосетливи на неговите состојки.

Производот не треба да го употребуваат трудници, доилки, лица со хиперкалцемија, хиперпаратиреоидизам, лица помлади од 15 години, освен по препорака на лекар. Лица кои земаат лекови или имаат посебни медицински состојби, како и постари лица, пред употребата на овој производ мораат да се консултураат со својот лекар или фармацевт. Потребно е посебно внимание кај лица на терапија со тијазиди, кардиотонични гликозиди, рифампицин, изонијазид, фенитоин и барбитурати. Истовремена употреба на овој производ со кортикостероиди може да го намали нивното дејство. Производот се употребува под медицински надзор. Прекумерна употреба може да предизвика лаксативен ефект. Производот чувајте го на места недостапни за деца.

НАЧИН НА ЧУВАЊЕ:

Да се чува на температура до 25°C во оригиналното пакување, заштитено од светлина и влага.

ПАКУВАЊЕ:

30 таблети со контролирано ослободување х 1,085 g

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “Bionika ДИБУЗИН, 30 таблети”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.