Health Aid Esterified Vitamin C 500mg 60 таблети

(0 оценки и коментари)

1,195 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Естерифицираниот витамин Ц содржи калциум аскорбат – единствена некиселена форма на витамин Ц. Тој функционира биолошки како и другите форми на витамин Ц, но има и дополнителна корист од побрза апсорпција и подолго задржување во имунолошкиот систем.

1 таблета содржи:

Активна супстанција: Витамин Ц 1000 mg (како калциум аскорбат), Комплекс на цитрусни биофлавоноиди: 100 mg (мин 35% хесперидин), Ацерола (мин 25% витамин Ц) 30 mg, шипка 30 mg, рутин 30 mg, кверцетин 30 mg.

Помошни супстанции: агенс за зголемување на волуменот (микрокристална целулоза, ди-калциум фосфат), средство против згрутчување (силикон диоксид, вег. магнезиум стеарат), oбложување [поливинилпиролидон (ПВП)].

Availability: instock
Бренд:Health Aid
Сподели:

Формулацијата за стерилизиран витамин Ц, HealthAid, исто така, содржи природни антиинфламаторни и имунолошки стимулирачки флавоноиди (рутин, кверцетин, цитрусни биофлавоноиди и хесперидин), ацерола и шипинка (богат извор на природен витамин Ц и биофлавоноиди), што го прави уникатен комплекс. Овие флавоноиди не само што значително ја подобруваат апсорпцијата и ефикасноста на витамин Ц, туку исто така даваат многу други здравствени придобивки, вклучувајќи подобрена еластичност на sидовите на крвните садови, намалена пропустливост на капиларите (најмалите крвни садови), намалено воспаление и подобрена циркулација на крвта.

Естерифицирана е некисела форма на витамин Ц бидејќи има неутрална pH вредност. Во клиничките испитувања, на лица кои се чувствителни на кисела храна, им бил даден или аскорбат на калциум (естерифициран витамин Ц) или витамин Ц во форма на аскорбинска киселина. Според резултатите, оние кои земале аскорбат на калциум немале симптоми поврзани со зголемена киселост на желудникот.

Клиничките студии покажаа дека зголемувањето на нивото на витамин Ц во белите крвни клетки може да биде многу важно за одржување на силен имунитет и заштита од вирусни и бактериски инфекции. Естерифициран витамин Ц може да биде поефикасен во зајакнувањето на имунитетот бидејќи останува во клетките на имунолошкиот систем значително подолго од редовниот витамин Ц.

Што содржат Esterified Vitamin C 500 mg таблетите:

1 таблета содржи:

Активна супстанција: Витамин Ц 1000 mg (како калциум аскорбат), Комплекс на цитрусни биофлавоноиди: 100 mg (мин 35% хесперидин), Ацерола (мин 25% витамин Ц) 30 mg, шипка 30 mg, рутин 30 mg, кверцетин 30 mg.

Помошни супстанции: агенс за зголемување на волуменот (микрокристална целулоза, ди-калциум фосфат), средство против згрутчување (силикон диоксид, вег. магнезиум стеарат), oбложување [поливинилпиролидон (ПВП)].

ЗА ШТО СЕ УПОТРЕБУВААТ?

Придонесува за нормалната функција на имунолошкиот систем.
Придонесува за нормалната функција на нервниот систем и нормалната психолошка функција.
Придонесува за нормален метаболизам што дава енергија.
Ја зголемува апсорпцијата на железо и придонесува за намалување на заморот.
Придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес.
Придонесува за нормално формирање на колаген, неопходен за нормална функција на кожата, непцата, забите и ‘рскавицата.

ЗА КОГО СЕ НАМЕНЕТИ?

Оние кои треба да ја зголемат активноста на имунитет.
Оние кои сакаат да одржуваат здрави коски, нокти, кожа, коса и силни крвни садови.
Оние кои се изложени на оштетување на слободните радикали.
Оние кои бараат природен антихистамин.
Оние со чувствителен стомак.
Кога треба да земам таблети Esterified Vitamin C 500 mg?

Естерифицираните таблети од 500 mg витамин Ц може да се земаат како додаток во исхраната дневно, заедно со здравата исхрана што води кон добро здравје и благосостојба за секого.

ПРЕПОРАЧАНА ДНЕВНА ДОЗА:

Возрасни и деца над 12 години една таблета на ден со храна. Да не се пречекорува препорачаната дневна доза освен доколку тоа не е препорачано од соодветно квалификувано лице.

Ако сте употребиле повеќе таблетите од препорачаното:

Не се опишани симптоми на предозирање.

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “Health Aid Esterified Vitamin C 500mg 60 таблети”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката. За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120,00 ден.

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.