NOW B-1 100mg x100 таблети

(0 оценки и коментари)

760 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

-Здравје на нервниот систем
-Поддржува производство на енергија
-Здрави нервни ткива

Шифра: Now07
Availability: instock
Бренд:NOW
Сподели:

Витаминот Б-1, исто така познат како тиамин, е член на семејството Б-витамини кој природно се наоѓа во житарки од зрна, грав, ореви, јајца и месо. Тиаминот е вклучен во бројни функции на телото, вклучувајќи ги нервниот систем и функционирањето на мускулите, проток на електролити во и надвор од нервните и мускулните клетки, метаболизам на јаглени хидрати и производство на хлороводородна киселина, неопходна за правилно варење.

Витамин Б1 припаѓа на витамини растворливи во вода,кој игра посебна улога во метаболните процеси.

Кога ќе се внесе во организмот, се претвара во посебна супстанца тиамин пирофосфат кој се смета за најважен ензим за стабилна активност на нервниот систем, допринесува за одвивање на најважните процеси во мозочната кора, а со негова помош нервниот систем се збогатува со потребните хранливи материи.

Една од најважните функции на тиаминот е елиминација на млечната и пируватната киселина од организмот, ако не се лачат во доволни количини нервниот систем не ги добива есенцијалните хормони во потребни количини а тоа влијае на неговата работа.

Апсорпцијата на овој витамин во организмот го помагаат витамини од Б комплексот, витамин Ц и Е, сулфур, манган, а го одмагаат стрес, температура, никотин, кафе (хлорогенска киселина од кафето, танини од чајот), алкохол, школки. Естроген, сулфонамиди, хлорот од водата го уништуваат тиаминот, а поедини диуретици доведуваат до негово излачување од организмот.

ПОЛЕЗНОСТИ

Ја стабилизира мозочната активност
Го нормализира расположението
Зголемува ментални способности
Стимулира раст на коски
Подржува нормално функционирање на срцето

Состав Количина во 1 доза:
1 таблета                                                                                             % на дневни вредности

Тиамин (од Thiamin HCl) (Витамин Б-1) 100 mg                   8333%
Препорака за употреба: Земете 1 таблета дневно, со храна.

Други додатоци: целулоза, стеаринска киселина (од растителен извор) и магнезиум стеарат (од растителен извор). Не е произведено со пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.

Пакување:

100 таблети

Без ГМО. Вегереријански/Веган. Кошер.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање. Природни варијации на бојата може да се случат кај овој производ.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

Пред употреба на граничниот производ, внимателно прочитајте го упатството бидејќи содржи важни информации за Вас. Овој граничен производ се издава без рецепт. И покрај тоа, треба да го употребувате претпазливо за да Ви биде повеќе од корист.

Чувајте го упатството. Советувајте се со Вашиот фармацевт ако Ви се потребни дополнителни податоци.

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “NOW B-1 100mg x100 таблети”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.