DOC Б-комплекс таблети

(0 оценки и коментари)

255 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Doc B-Complex ги содржи сите есенцијални Б витамини во 1 таблета. Витамин Б-комплекс не се однесува на 1, туку 8 различни витамини. Сите Б-комплекс витамини играат клучна улога во претворањето на храната во енергија. Секој витамин Б, исто така, има уникатна улога во човечкото тело.

Витамин Б2 – Рибофлавин

На телото му е потребен витамин Б2 за раскинување на мастите и хемикалиите.

Витамин Б3 – ниацин

На телото му е потребен ниацин за одржување на здрава кожа, нерви и помош во процесот на варење на храната.

Витамин Б5 – Пантотенска киселина

Витаминот Б5 е од суштинско значење за здравјето на мозокот и нервниот систем.

Витамин Б6 – Пиридоксин

Витаминот Б6 помага во формирање здрави црвени крвни клетки, кои носат кислород низ телото. Исто така, помага да се задржи имунолошкиот систем силен.

Витамин Б7 – Биотин

Биотинот е од суштинско значење за здрава коса, нокти и нервна функција.

Витамин Б9 – Фолна киселина

Телото користи фолна киселина – или фолати, за да создаде ДНК и РНК, придонесува за намалување на замор, придонесува за нормална синтеза на амино киселини.

Витамин Б12 – Кобаламин

Телото користи витамин Б12 за здраво функционирање на нервите и крвните клетки, придонесува за нормално функционирање на нервниот систем, придонесува за нормален енергетски метаболизам.

Doc B-Complex е:

Погоден за вегетаријанци.
Без шеќер.
Без Сол.
Без Скроб.

Активни состојки                                                                                                  Содржина / 1таблета                               %ПДВ*

Тиамин (витамин Б1) (како тиамин мононитрат)                                          3,3 mg                                                         300%

Рибофлавин (витамин Б2)                                                                                      4,2 mg                                                         300%

Ниацин (витамин Б3) (како никотинамид)                                                      18 mg                                                            112%

Пантотенска киселина (витамин Б5) (како Д-калциум пантотенат)        18 mg                                                          300%

Витамин Б6 (како пиридоксин хидрохлорид)                                                4,2 mg                                                          300%

Фолна киселина (витамин Б11)                                                                            200 μg                                                          100%

Витамин B12 (како цијанокобаламин)                                                               2,5 μg                                                           100%

Биотин (витамин B7) (како Д-биотин)                                                                50 μg                                                           100%

Инозитол (витамин Б8)                                                                                           10 mg                                                             **

Холин (како холин битратрат)                                                                              20 mg                                                             **

Дозирање: 1-2 таблети на ден. Погодна за возрасни и деца над 3-годишна возраст.

Пакување:

30 таблети

Ве молиме забележете дека додатоците во исхрана не се наменети за лекување или спречување на болести и не ја заменуваат урамнотежената исхрана. Не ја надминувајте наведената доза. Консултирајте се со вашиот лекар или фармацевт пред да го користите овој производ, ако сте бремени, доите или земате други лекови. Чувајте ја на собна температура. Не користете го по истекот на рокот.

Производите на Doc Pharma се дизајнирани со целосно почитување на човековата природа и врз основа на потребите на современите луѓе, кои се борат, да ги исполнат прекумерните барања на модерното време. Додатоци во исхрана од брендот DOC се произведени со гаранции за фармацевтски производ. Во процесот на производство се користат природни и лабораториски корисни состојки со висок квалитет, одлична чистота и секогаш во концентрации идеални за потребите на современите мажи и жени.

Doc B-Complex е произведен во Грција и ги исполнува сите критериуми за квалитет и веродостојност на производи од групата на додатоци во исхрана, а компанијата Doc Pharma S.A. е сертифицирана со ISO 9001:2008,а производниот капацитет со GMP (Good Manufacturing Practices) и GDP (Good Distribution Practices) сертификати и стандарди.

 

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “DOC Б-комплекс таблети”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.