Kiberg Topartroz кесички за здрави зглобови и ‘рскавици

578 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Благодарение на оптимална содржина на глукозамин (Топартроз) производот Топартроз:

• придонесуваат за ублажување на болката и намалување на воспалението во зглобовите;
• ја подобруваат функцијата на скелетот и отпорноста на ‘рскавичното ткиво;
• го потпомагаат обновувањето и изградбата на зглобната ‘рскавица;
• ја забавуваат дегенерацијата на ‘рскавичното ткиво;
• имаат одлична подносливост и недостаток на несакани секундарни ефекти;

Производот Топартроз се апсорбира многу брзо во гастроинтестиналниот тракт поради начинот на прием ( растворлив пијалок) и навлегуваат лесно во зглобната ‘рскавица .

Топартроз кесите имаат предности пред конкурецијата на пазарот :

– Имаат едноставна употреба – еднократна дневна доза и пријатен вкус ;
– Се апсорбираат многу брзо од организмот;
– Имаат долготраен ефект ;
– Не содржат шеќер и се погодни за дијабетичари ;
– Имаат најдобра цена .

Производот Топартроз се препорачува и за превенција на спортисти и на луѓе кои вршат тешка физичка работа .

Земањето на Топартроз може да биде комбиниран со локална примена на Топартроз крем .

Состав (на едно кесичка Топартроз): глукозамин сулфат – 1500 mg (како калиум сол на глукозамин сулфат 1990 mg), ексципиенси.

Дозирање: 1 кесичка дневно 30 минути пред оброк. Погоден за лица над 12 години.

Пакување: Топартроз – 30 кесички.

АРТРОЗА

Артроза ( или остеоартритис ) е честа болест . Причината за абењето на зглобовите што може да е последица на возраст, тешки физички оптоварувања , прекумерна тежина или имобилизација . Појавата на артроза расте , особено кај постарите луѓе .

Намалување на болката и попречување на дегенеративните процеси на зглобовите се насоки при лекувањето на артроза. Од фундаментално значење за лекувањето е внесувањето на препарати кои влегуваат во составот на зглобовите – глукозамин, хондроитин, хијалуронска киселина.
Глукозаминот се апсорбира најлесно од организмот и е докажано дека дејствува најефикасно.

Фактори на ризик за развој на артроза, кои не може да ги контролирате:

– Стареењето – со староста ризикот од артроза се зголемува;
– Жените – тие се три пати повеќе погодени од мажите;
– Наследност – ризикот за развој на артроза, ако во семејството има такви случаи е поголем.

Ризични фактори за развој на артроза , кои може да ги контролирате :

– Поголема телесна тежина – тоа е особено неприфатливо при артроза на колената и колковите ;
– Физичките активности – особено оние кои се поврзани со тешки и повторувачки активности .

Артроза и тежина

Ако сте со прекумерна тежина , еден од најефикасните начини за олеснување на болките во коленото или зглобовите е да се лишите од вишокот килограми. Докажано е дека дури скромното губење на тежината помага за олеснување на тензиите на носечките зглобови и ги намалува симптомите на артроза . Намалувањето на тежината не само што ја намалува болката , но исто така може да го намали долгорочното оштетување на зглобовите.

Артроза и вежби

Луѓето со артроза често ја сведуваат физичката активност до минимум поради загриженост дека тоа ќе предизвика болка. Но лесни активности како одење, пливање , или дури велосипедизам можат да ја подобрат мобилноста и да ја зголемат силата на организмот. Вежби со полесни тегови може да помогне за зајакнување на мускулите кои го опкружуваат зглобовите. Консултирајте се за вежбите со вашиот лекар.

ГЛУКОЗАМИН

Глукозамин е главен физиолошки елемент на меките ткива во човековиот организам – рскавица , лигаменти , тетиви , кожа.
Присуството на доволно глукозамин е од исклучително значење за здравите зглобови , бидејќи тие се едно од најслабите места при движењето на човекот. Рскавицата и другите елементи на зглобовите постепено се аби при триење на коските една во друга и се развива остеоартритис . Знаците на остеоартритис се болки во зглобовите и воспаление .
Бројни истражувања покажале дека глукозамин е моќно и ефикасно средство :

– За одговор на остеоартритис со различни локации-коленото, зглобовите на колкот и рамењата, рбетен столб и други;
– За забрзување на обновувачките процеси при повреди на меките ткива (sprains, руптура на тетивите и други).

Глукозамин е своевиден градежен материјал, кој директно или индиректно учествува во формирањето на зглобните површини, коскеното ткиво, тетивите, мускулите, вените, артериите, срцевите залистоци и други.

Дефицитот на глукозамин е една од главните причини за дегенеративните болести на зглобовите, а по 40-годишна возраст неговото производство се намалува.

Глукозаминот ги спречува дегенеративните процеси и го гради зглобното ткиво без да има многу несакани ефекти како нестеродните антиинфламаторни препарати.

Ефектот од земањето на глукозамин се развива постепено (може да се потребни 1-2 месеци), но неговото дејство може да се зачува во текот на 6-12 недели.

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.