NBL Пробиотик Д3 – 7,5ml

1,142 ден

Достапност: Нема на залиха

Бесплатна достава!

NBL Probiotic D3drop додаток за храна 7,5 ml:
Овие пробиотици можат да го подобрат дигестивното здравје, да го зајакнат имунолошкиот систем и да ја подобрат апсорпцијата на хранливи материи, промовирајќи ја целокупната благосостојба.

Шифра: PROBIO57
Availability: outofstock
Бренд:Nobel ilac
Сподели:

Нема на залиха

Пробиотски култури (5 x 108 CFU):

 • Bifidobacterium breve
 • Bifidobacterium infantis
 • Bifidobacterium longum
 • Bifidobacterium bifidum

Витамини:

 • Vitamin D (10 µg)

Останати карактеристики:

 • Дневна доза: 6 капки
 • 5 ml стаклено шише
 • Двојна обвивка
1.ШТО ПРЕТСТАВУВА НБЛ ПРОБИОТИК СО Д3 КАПКИ И ЗА ШТО СЕ УПОТРЕБУВА

НБЛ ПРОБИОТИК СО Д3 КАПКИ претставува додаток на исхрана кој содржи пробиотски микроорганизми. Пробиотските микроорганизми помагаат во регулација на дигестивниот систем и го поддржуваат имунолошкиот систем. НБЛ ПРОБИОТИК СО Д3 КАПКИ е погоден за употреба при обновување на микрофлората во цревата, има поволен ефект на имуниот систем, се користи при дијареја. НБЛ ПРОБИОТИК СО Д3 КАПКИ е важен за развој на коските

Секое шишенце содржи пробиотски микроорганизми Bifidobacterium infants, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium bifidum, витамин Д3 (како cholecalciferol)

Пробиотските микроорганизми помагаат во регулирањето на дигестивниот тракт и го поддржуваат имунолошкиот систем.

Пробиотиците се живи микроорганизми, кои живеат во гастроинтестиналниот тракт и играат важна улога во варењето на храната и имунитетот. Овие пријателски бактерии помагаат во одржувањето на нормалната рамнотежата на цревната микрофлора.

Витаминот Д3 е важен за нормално растење и за развој на коските кај деца.

Важноста на бифидобактериите

Први микробни колонизатори кои се населуваат и се присутни до 90% во неонаталните црева се бифидобактериите.

КОЈА Е УЛОГАТА НА ВНЕС НА БИФИДОБАКТЕРИИ УШТЕ ОД САМИОТ ПОЧЕТОК?
 1. намалување на инфантилните колики, надуеноста, гасовите и гастроезофагеалниот рефлукс;
 2. воспоставување на нормална цревна перисталтика;
 3. намалување на атописките кожни реакции и алергиските манифестации воопшто, како и подобрување на имунитетот
ОСВЕН БИФИДОБАКТЕРИИ, ИСТО ТАКА ВАЖЕН И НЕОПХОДЕН ДОДАТОК Е ВИТАМИН D3

Важен и неопходен витамин за:

 • Правилен раст и развој на коските, зачувување на коскената маса и спречување на рахитис.
 • Правилна минерализација на забите и зачувување на нивната нормална структура и функција.
 • Правилна функција на имунолошкиот систем.

Препораката е дневен внес од 400 IЕ витамин D3 од првата недела од животот

 • Препорачана од страна на (ESPGHAN).
 • Американска асоцијација на педијатри.
 • Препораките од Здружение на Педијатрите од Македонија и Здружение на Неонатолозите се усогласени со препораките на европските здруженија.
ИДЕАЛНА КОМБИНАЦИЈА ОД БИФИДОБАКТЕРИИ И ВИТАМИН Д3 = НБЛ ПРОБИОТИК Д3

Секогаш идеалната комбинација е клучен фактор за правилен раст и развој уште од самиот

почеток. Бифидобактерии и Витамин Д3 во форма на капки со двојно обложување гарантираат за

совршена формула која треба да се употребува уште од самиот почеток .

Што е двојно обложување?

1.Пептидна обвивка- ги штити бактериите од pH и разградување(дигестија) Им помага на пробиотските култури да останат живи и да стигнат до цревата каде потполно ги населуваат – колонизацијa

2.Полисахаридна обвивка – ги штити пробиотските бактерии од топлина, механички притисок и надворешни влијанија

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.