Форвита Витамини и Минерали капсули

(0 оценки и коментари)

137 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Идеална комбинација на витамини и минерали за добро здравје и имунитет

Availability: instock
Бренд:Replek
Сподели:

Се препорачува при:

зголемена телесна активност (активен и рекреативен спорт)
недоволно искористување на храната (стари луѓе, пушачи, алкохоличари)
состојби на неадекватна, нередовна и еднолична исхрана (диети, гладување, сува храна)
состојби на зголемено губење на минерали (повраќање, проливи, интензивни менструации, силно потење)
за подобрување на растот и апетитот
Витамините учествуваат во регулирање на низа биохемиски процеси во организмот. Витамините од групата Б (тиамин, рибофлавин, пиридоксин, пантотенска киселина и никотинамид) учествуваат во метаболизмот на јаглените хидрати, протеините и мастите, како и во работата на нервниот систем. За правилен развој на епителните клетки и синтеза на очниот пигмент потребен е витаминот А.

Витаминот Д го регулира искористувањето на калциумот и овозможува правилна минерализација на коските и забите. Витаминот Ц ја подобрува апсорпцијата на железото и учествува во многу оксидо-редуктивни процеси во организмот. Витаминот Е е антиоксиданс кој ја штити клеточната мембрана и ја одржува нејзината функционална способност.

СОСТАВ

1 капсула содржи: *(%)ПДВ

Витамин А 1,03 мг 129

Витамин Ц 60 мг 75

Витамин Д3 7,5 µг 150

Витамин Е 15 мг 125

Витамин Б1 1,2 мг 109

Витамин Б2 1,3 мг 93

Витамин Б6 1,5 мг 107

Витамин Б12 2,4 µг 96

Фолна киселина 400 µг 200

Калциум пантотенат 5 мг 76

Витамин Б3 15 мг 94

Витамин К1 45 µг 60

Магнезиум 100 мг 27

Железо 15 мг 107

Цинк 11 мг 110

Бакар 0,9 мг 90

Селен 30 µг 55

Манган 2,3 мг 115

Хром 25 µг 63

Молибден 20 µг 40

ДОЗИРАЊЕ

Возрасни и деца над 14 години: 1 капсула на ден

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “Форвита Витамини и Минерали капсули”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.