Doppelherz A-Z Depot 40 таблети

(0 оценки и коментари)

490 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

A-Z DEPOT
Комплетни долгорочни витамини.
• Важни витамини, минерали, елементи во трагови + лутеин
• За поддршка на здравјето и благосостојбата
• Депо таблета со одложено ослободување

Витамини и минерали со ДЕПО ефект
Со само 1 DEPOT таблета Doppelherz A-Z Complete дневно, му обезбедувате на вашето тело важни витамини, минерали и елементи во трагови плус лутеин многу часови од денот.
Оптимално снабдување со есенцијални витамини, минерали и елементи во трагови е важен предуслов за благосостојба и перформанси. Телото не може самиот да ги произведе овие витални хранливи материи. Затоа мораме да ги снабдуваме овие супстанции секој ден.
Исхраната богата со овошје, зеленчук, житарки и млечни производи, но со редовно внесување риба, може да ги задоволи нутритивните потреби.
Што всушност се мултивитамините?
Всушност, името „мултивитамин“ е донекаде погрешно во секојдневната употреба, бидејќи разумно составените додатоци во исхраната не само што содржат неколку витамини, туку и минерали и елементи во трагови.
Терминот „мултивитамин“ може да се користи само доколку се почитуваат законски регулираните минимални количини на употребените состојки. На пример, пијалокот со повеќе овошје не мора нужно да биде мултивитамински сок. Во таблетите Doppelherz AZ, витамините, минералите и елементите во трагови се внимателно избалансирани во разумни количини.
Кога се корисни мултивитамините?
Производот Doppelherz AZ DEPOT Complete е додаток во исхраната. Како таков, тој се дозира на таков начин што може да ги компензира или покрие празнините во снабдувањето предизвикани од неурамнотежена исхрана и зголемените потреби во одредени животни ситуации без да го оптоварува телото.
Празнините во снабдувањето може да настанат, на пример, од нарушен метаболизам на витамини. Меѓутоа, зголемената потреба за одредени хранливи материи може да произлезе и од неурамнотежена исхрана, стрес или спорт или од земање одредени лекови.
Промената на условите за живеење често со себе носи посебна потреба од хранливи материи. За време на бременост и лактација, потребата за некои хранливи материи значително се зголемува. Витамините како фолна киселина и витамин Б6 исто така треба да бидат централни компоненти на здравата исхрана за време на бременоста, како и јод, цинк и железо.
Новите услови за живот во староста и променливиот организам, исто така, можат да придонесат за зголемена потреба од хранливи материи. Тешкотиите со џвакање или голтање, променета перцепција на вкусот, губење на апетит и намалена жед мора да се земат предвид во исхраната. Покрај тоа, метаболизмот на постарите лица работи побавно, што може да резултира со празнини во снабдувањето.
Се разбира, мултивитаминските препарати не можат да ја заменат урамнотежената исхрана со целосна храна. Сепак, тие можат да помогнат да се затворат празнините во хранливи материи доколку е потребно.

Кои состојки ги содржи Doppelherz A-Z DEPOT?
Додатокот во исхраната содржи витамини, минерали, елементи во трагови и растителен каротеноид лутеин.
Витамини:
Витамините се органски соединенија кои човечкото тело – со исклучок на витаминот Д – не може сам да ги произведе. Затоа, мораме да ги направиме достапни на нашиот организам со храна.
АЗ таблетите од Doppelherz содржат 13 есенцијални витамини: витамини растворливи во вода Ц, Б1, Б2, Б3, Б6, Б12, фолна киселина, биотин и пантотенска киселина, како и витамини растворливи во масти А, Д, Е и К.
Минерали и елементи во трагови:
Минералите и елементите во трагови се исто така супстанции што телото не може да ги произведе. Разликата меѓу нив е само во количината што ја бара телото. Елементите во трагови буквално се наоѓаат само во „трагите“, односно во многу мали количини во телото (помалку од 50 mg/kg), минералите или „обемните елементи“, од друга страна, се присутни со над 50 mg/kg телесна тежина. .
Минералите калциум и магнезиум, како и елементите во трагови фосфор, железо, цинк, бакар, селен, хром, молибден и јод се разумно комбинирани во производот АЗ од Doppelherz.
Дали има предозирање со мултивитамините од Doppelherz A-Z?
Прашањето за квалитетот и безбедноста игра клучна улога во развојот на додатоците во исхраната Doppelherz. Затоа секогаш посветуваме особено внимание на одржување на физиолошки опсег на дози за време на зачнувањето.
Предозирање со состојки, дури и ако тие се над 100% од регулативата на ЕУ, не е можно ако се почитува препорачаната потрошувачка на Doppelherz A-Z DEPOT.

• Земете 1 таблета дневно после оброк со доволно течност без џвакање.
• Таблетите, исто така, може да се скршат на половина доколку е потребно.

 

Состав:
Состав                                1 Таблета                %NRV*
Vitamin A                                400 µg RE             50%
Lutein                                     1500 mcg **
Vitamin D                                     5 µg                   100%
Vitamin E                                  10 mg (α-TE)       83%
Vitamin k                                  20 µg                     27%
Vitamin C                                150 mg                  188%
Vitamin B1                               3.5 mg                  318%
Vitamin B2                                 4 mg                   286%
Niacin                                        18 mg NE            113%
Vitamin B6                                 5 mg                   357%
Folic acid                                450 mcg                225%
Vitamin B12                            2.5 mcg                100%
Biotin                                      300 mcg               600%
Pantothenic acid                       12 mg                200%
Calcium                                     137 mg                   17%
Phosphorus                              105 mg                   15%
Magnesium                              56.3 mg                  15%
Iron                                             2.1 mg                   15%
Zinc                                                5 mg                   50%
Copper                                     900 mcg                 90%
Selenium                                      10 µg                   18%
Chrome                                        25 µg                   63%
Molybdenum                              20 µg                   40%
Iodine                                         100 mcg               67%

 

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “Doppelherz A-Z Depot 40 таблети”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката. За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120,00 ден.

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.