Sielo МАГНЕЗИУМ +Б6 , 60 таблети x 62,9mg

(0 оценки и коментари)

330 ден

Достапност: Нема на залиха

Бесплатна достава!

Намена на Magnesium и B6 таблети 

Magnesium и B6 таблетите помагаат за намалување на чувството на замор и истоштеност. Помага за нормално функционирање на мускулите и срцето. Поддржува производство на енергија.

Витаминот Б6 допринесува за нормална функција на имунитетот и нервниот систем.

Општи информации за магнезиум

Важната интеракција помеѓу јоните на фосфат и магнезиум го прави магнезиумот неопходен за основната хемија на нуклеинската киселина на сите клетки на сите познати живи организми. На повеќе од 300 ензими им се потребни јони на магнезиум за нивното каталитичко дејство, вклучувајќи ги сите ензими кои користат или синтетизираат АТП и оние за синтеза на ДНК и РНК. Зачините, јаткастите плодови, житариците , какаото и зеленчукот се богати извори на магнезиум. Зелениот лиснат зеленчук како спанаќот е исто така богат со магнезиум. Низок плазма магнезиум ( хипомагнезимија ) е честа појава: се наоѓа кај 2,5-15% од општата популација. Други причини се зголемена бубрежна или гастроинтестинална загуба, зголемено интрацелуларно поместување и антацидна терапија со инхибитор на протонска пумпа. Повеќето се асимптоматски, но може да се појават симптоми кои се однесуваат на невромускулна , кардиоваскуларна и метаболичка дисфункција. Така може да предизвика замор, генерализирана слабост, грчеви во мускулите , абнормален срцев ритам , зголемена раздразливост на нервниот систем со тремор и парестезии. Алкохолизмот често се поврзува со недостаток на магнезиум.

Општи информации за витамин Б6

Е еден од најважните витамини во организмот. Тој е важен за формирањето на аминокиселините, а со тоа и на белковините. Витамин Б6 е потребен за следните функции: работата на мозокот и централниот нервен систем, производство на одредени невротрансмитери (пример серотонинот), правилно работење на мускулите, производство на некои хормони (адреналин и допамин), производство на хемоглобинот во црвените крвни зрнца, електролитна рамнотежа во телото, развој и раст на фетусот и новороденчето итн. Во поголеми количини се наоѓа во лебниот квасец, во житните растенија, во гравот,сојата и други градинарски растенија. Во продуктите од животинско потекло се наоѓа во црниот дроб, бубрезите, месото,млекото и жолчката од јајце. Симптомите на недостаток од витамин Б6 се воочуваат на кожата, централниот нервен систем и хематопоетскиот систем и вклучуваат: губење на косата, задржување на течности во организмот за време на бременоста, вкочанетост и грчеви во рацете и нозете, често мокрење, анемија.. Концентрацијата на витамин Б6 е намалена кај алкохоличарите, трудниците и кај жените кои земаат орални контрацептиви кои содржат естрогени.

Начин на употреба:

По 2-6 (две до шест) таблети на ден.

Состав:

Магнезиум цитрат, Витамин Б6,  микрокристална целулоза, магнезиумови соли на масни киселини.

Пакување: 60 таблети

Availability: outofstock
Бренд:Sielo
Сподели:

Нема на залиха

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “Sielo МАГНЕЗИУМ +Б6 , 60 таблети x 62,9mg”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката. За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.