NOW Magnesium Malate 1000mg x180 таблети

(1 оценка и коментар)

1,730 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

За здрав нервен систем

Шифра: Now33
Availability: instock
Бренд:NOW
Сподели:

Магнезиум малат е органска сол од магнезиум и јаболкова киселина за која клинички е докажано дека смирува и дава енергија на клетките со мускулен состав. Јаболковата киселина е природна овошна киселина која е присутна во поголем број клетки во телото и е составен дел на бројни ензими кои се важни за производство на енергија. Познато е својството на јаболковата киселина да ја поминува мозочната бариера каде го неутрализира исклучително штетниот алуминиум и го одстранува од телото. Исто така учествува во метаболните процеси во организмот во кои од јагленохидратите, мастите и протеините доаѓа до создавање на енергија.

Магнезиум малат е облик на магнезиум кој има голема растворливост во вода и многу висока апсорпција во однос на другите облици, без лаксативен ефект, брзо се разградува и ги поседува сите предности на магнезиумот и јаболковата киселина. Магнезиум малат помага кај зголемено ниво на тешки метали во телото така што ги врзува за себе и ги прави неактивни и овозможува нивна елиминација од организмот. Кај луѓе со кардиоваскуларни проблеми помага да се стабилизира отчукувањето на срцето и го нормализира крвниот притисок. Помага при лекување на фибромиалгии, ја намалува исцрпеноста на мускулите, ги олеснува предменструалните симптоми и главоболките, го подобрува варењето на храната (неопходно е да се зема со оброци) и ја обновува енергијата.

Важноста на магнезиум

Магнезиумот е клучен минерал кој многу луѓе не го добиваат доволно преку исхраната.
Магнезиумот е четвртиот најзастапен минерал во организмот. Околу 50 % од вкупниот магнезиум во организмот се наоѓа во коските. Другата половина се наоѓа претежно во клетките на ткивата и органите, со само 1 % кој се наоѓа во крвта.

Магнезиумот е потребен за повеќе од 300 биохемиски реакции во телото. Тој помага во одржувањето на нормална функција на мускулите и нервите и ги одржува коските здрави. Магнезиумот е вклучен во енергетскиот метаболизам и синтезата на протеини. Магнезиумот се апсорбира во малите црева, а излачувањето се одвива преку бубрезите.

Иако истражувањата покажуваат дека многу луѓе не ги добиваат препорачаните количини на магнезиум, симптомите на недостаток на магнезиум ретко се присутни.

Знаците на недостаток на магнезиум се: хипокалцемија, ниски серумски хипокалемија, задржување на натриум, ниско циркулирачки нивоа на паратироидниот хормон, невролошки и мускулни симптоми (тремор, мускулни грчеви, тетанија), губење на апетит, гадење, повраќање и промена на личноста.

Следниве услови го зголемуваат ризикот од недостаток на магнезиум:

Гастроинтестинални пореметувања, како што се продолжена дијареа, Кронова болест, синдроми на малапсорпција, итн.
Дијабетес мелитус и долгорочна употреба на одредени диуретици.
Хроничниот алкохолизам.
Стареење: Неколку студии откриле дека старите лица имаат релативно низок внес на на магнезиум преку исхраната.

Магнезиумот е минерал кој е од клучно значење за производство на енергија и метаболизмот, мускулната контракција, преносот на нервните импулси и минерализацијата на коските. Тој е задолжителен кофактор за околу 300 ензими.

Магнезиумот е клучен минерал кој многу луѓе не го добиваат доволно преку исхраната.
Магнезиумот е четвртиот најзастапен минерал во организмот. Околу 50 % од вкупниот магнезиум во организмот се наоѓа во коските. Другата половина се наоѓа претежно во клетките на ткивата и органите, со само 1 % кој се наоѓа во крвта.

115 mg елементарен магнезиум
Придонесува за намалување на заморот и исцрпеноста
Придонесува за електролитна рамнотежа
Придонесува за нормален енергетски метаболизам
Придонесува за нормално функционирање на нервниот систем
Придонесува за нормална мускулна функција
Придонесува за нормална синтеза на протеини
Придонесува за нормална ментална функција
Придонесува за одржување на здрави коски
Придонесува за одржување на здрави заби
Состав Количина во 1 доза:
1 таблета                                          % на дневни вредности

Magnesium                   115 mg        27%
(од Magnesium Malate)

Препорака за употреба: Земете 1 таблета 3 пати дневно, по можност со храна.

Други додатоци: хидроксипропил целулоза, микрокристална целулоза, стеаринска киселина (од растителен извор), кроскармелоза натриум, магнезиум стеарат (од растителен извор), силикон диоксид и вегетаријанска обвивка.

Не е произведено со пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.

NOW® Magnesium Malate е комплетно активен минерален додаток.

Вегетеријански/Веган производ. Без ГМО.

Природни варијации на бојата може да се случат кај овој производ.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

  1. Андреа

    Па искрено не знам за што попрво го земам магнезиумот но важно е дека за мене функционира супер, понекогаш правам паузи но секогаш се врќам со иста доза и немам проблеми.

Напиши оценка и коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.