MaxMedica Osteo Prevent Forte капсули

(0 оценки и коментари)

404 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

  • На база на калциум, витамин Д3, витамин К2, магнезиум и цинк
  • Ги ублажува тегобите кои настануваат по менопаузата
  • Дополнителна терапија за остеопороза

 

30 капсули/ 1 капсула, 2 пати дневно. Капсулите се пијат со малку течност, при оброк

За производот

Како делува MaxMedica Остео Превент Форте?

Овој препарат ги олеснува проблемите што се јавуваат по периодот на менопаузата, пред се кршливоста на коските.

Остео Превент Форте содржи рамнотежа на витамини и минерали кои се одлични за спречување на остеопороза или како дополнителна терапија за остеопороза.

Зошто е важен Остео Превент Форте?

Капсулите Остео Превент Форте се формулирани на база на калциум, витамин Д, витамин К, магнезиум и цинк.

Синергетскиот ефект на овие активни состојки придонесува за одржување на здравјето на скелетниот систем.

Калциумот е неопходен минерал со широк спектар на биолошки улоги. Покрај тоа што го има во големи количини во коските и забите, калциумот игра важна улога во мускулната контракција, коагулабилноста на крвта, спроводливоста на нервите, отчукувања на срцето, лачење на жлездите, одржување на имунолошкиот систем и производство на енергија.

Коските и забите содржат над 99% од вкупниот калциум. Калциумот сочинува 1-2% од телесната тежина на возрасен човек, а човечкиот скелет е еден вид резервоар за калциум.

Витамин Д – суштинска потреба на целиот организам

Недостаток на витамин Д се карактеризира со несоодветна минерализација или деминерализација на скелетот.

Несоодветната минерализација на скелетот е причина за рахитис кај децата, додека деминерализацијата на скелетот кај возрасните доведуваат до остеомалација, а недостатокот на витамин Д доведува и до остеопороза.

Чести прашања

Што е остеопороза?

Во текот на годините, доаѓа до губење на коскената маса, како резултат на што коските стануваат кршливи, а фрактурите можат да бидат почести. Остеопорозата се јавува поради постепено губење на калциум и нормална тврдоста на коската и најчестата причина за појава на оваа болест е недостаток на полови хормони. Затоа, најголемиот ризик од остеопороза имаат жените во менопауза. Комбинацијата на калциум, магнезиум, фосфор, витамин Д3 и витамин Б (од природен извор – пивски квасец), ќе ви помогне да ја одржувате коскената маса.

Се смета за опасна затоа што нема симптоми сè до самите фрактури, па затоа често се нарекува „тивка болест“.

Остеопороза и менопауза?

Остеопорозата е значајна последица од менопаузата кај жените предизвикана од зголемено распаѓање на коските поради недостаток на естроген. Тоа се манифестира со намалена коскена густина со голема склоност кон фрактури.

Остеопорозата е исто така поврзана со губење на забите, бидејќи се јавува атрофија на алвеолите на коските на забот. Ако влеговте или ја напуштате менопаузата, не дозволувајте да ви се случат такви последици. Превенцијата е најдобриот лек и точно на овој начин делува Остео Превент Форте.

Индикации

Се препорачува да се користат капсулите Oстео Превент Форте:

  • за одржување на здравјето на коските
  • превентивно, со цел да се намали ризикот од фрактури и остеопороза
  • за здрави и јаки заби
  • да се промовира апсорпцијата на калциум и фосфор
  • со цел да се одржат нормалните нивоа на калциум во крвта

Состав

Пакување: 30 капсули

Начин на употреба: 1 капсула, 2 пати дневно. Капсулите се пијат со малку течност, при оброк

Состав на производот:

 

 

Активни состојки 2 капсули Нутритивна референтна вредност
Калциум ( во облик калциум-карбонат) 400 мг 50 %
Магнезиум ( во облик магнезиум-оксид) 300 мг 80 %
Цинк (во облик на цинк-оксид) 10 мг 100 %
Витамин К2 (менахинон) 45 мг 60 %
Витамин Д3 (холекалциферол) 5 мг 100%

 

Земја на потекло: Република Србија

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “MaxMedica Osteo Prevent Forte капсули”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката. За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120,00 ден.

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.