NOVALAC Prenatal капсули

(0 оценки и коментари)

929 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Планираш бременост? Бремена си или доиш?
Novalac Prenatal капсулите во само една капсула ги содржат најважните хранливи состојки кои се потребни при планирање бременост, во текот на бременоста и доењето.

Единствени на пазарот кои содржат активна фолна киселина Quatrefolic®, железо Lipofer® и омега-3 масна киселина ДХА.

Availability: instock
Бренд:MEDIS
Сподели:

Доколку планирате бременост, бремена сте или доите, можете со само една Novalac Prenatal капсула на ден да ги задоволите дневните потреби за сите важни хранливи состојки кои ви се потребни за здрав развој на доенчето.

Ви препорачуваме Novalac Prenatal капсулите да почнете да ги земате за време на планирање на бременост, најмалку три месеци пред зачнување, и да продолжите да ги земате во текот на целата бременост и се до крајот на доењето.

Препорачана дневна доза е 1 капсула на ден. Капсулата се голта цела за време на оброк, со чаша вода.

Чување
Капсулите се чуваат на суво место на температура до 25 °C, заштитени од влага и директна сончева светлина.

Пакување
Кутијата содржи 30 меки капсули. Novalac Prenatal капсулите се достапни само во аптеките.

Предупредување
Препорачаната дневна доза не смее да се надмине. Додатокот на исхрана не е замена за урамнотежена и разновидна исхрана.
Чувајте ги подалеку од дофат на деца!

1 КАПСУЛА СОДРЖИ

Активна фолна киселина Quatrefolic® најнова четврта генерација на фолна киселина.

За да може фолната киселина да делува, мора во организмот на жената да се претвори во активен облик. Бидејќи процесот на претварање на фолна киселина во организмот кај секоја 2-ра жена оди лошо, корисно е да се зема фолна киселина во активен облик.

Novalac Prenatal капсулите содржат активна фолна киселина Quatrefolic®, која организмот може целосно да ја искористи.

Недостаток на фолати во бременоста е ризик фактор за оштетување на невралната цевка. Од невралната цевка се развива мозокот и р’бетниот мозок на доенчето. За да се избегнат компликации во развојот на доенчето, експертите препорачуваат навремено додавање на фолна киселина со помош на додатоците на исхрана најмалку три месеци пред планирање на бременоста, како и во текот на целата бременост и доење.

Железо
Омега-3 масна киселина ДХА
Други хранливи состојки

Состав
СОДРЖИ                                                                                  1 капсула               Препорачан дневен внес

ФОЛАТИ                                                                                   600 μg                   300 %

Фолна киселина                                                                     300 μg                    150 %

(6S)-5-метилтетрахидрофолен глукозамин                  556 μg                     150 %

ДХА*                                                                                          200 mg                     /

ЖЕЛЕЗО                                                                                   14 mg                      100 %

МАГНЕЗИУМ                                                                         56 mg                       15 %

ТИАМИН                                                                                  1,4 mg                    127 %

РИБОФЛАВИН                                                                       1,4 mg                    100 %

НИАЦИН                                                                                 18 mg                      113 %

ПАНТОТЕНСКА КИСЕЛИНА                                             6 mg                      100 %

ВИТАМИН Б6                                                                        1,9 mg                     136 %

БИОТИН                                                                                  30 μg                       60 %

ВИТАМИН Б12                                                                      2,6 μg                     104 %

ВИТАМИН Ц                                                                          40 mg                     50 %

ВИТАМИН Д3                                                                         10 μg                    200 %

ВИТАМИН Е                                                                           15 mg                    125 %

ЦИНК                                                                                        11 mg                     110 %

ЈОД                                                                                           150 μg                     100 %

СЕЛЕН                                                                                      50 μg                       91 %

* ДХА – докозахексаенска киселина

Novalac Prenatal капсулите не содржат лактоза и глутен.

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “NOVALAC Prenatal капсули”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката. За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120,00 ден.

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.