Алкавит Фолна Киселина таблети

(0 оценки и коментари)

110 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!


ДЕЈСТВО

АЛКАВИТ фолната киселина е неопходна за синтеза на нуклеопротеините и за хематопоеза. По ресорпцијата, фолната киселина брзо се редуцира на позициите 5, 6, 7 и 8 во својот активен метаболит-тетрахидрофолна киселина (фолинска киселина).

Тетрахидрофолната киселина претставува коензим за различни метаболни процеси како што се: синтеза на пуринските и пиримидинските нуклеотиди, односно синтеза на DNK, конверзија на некои аминокиселини (претворање на хомоцистеин во метионин, претворање на серин во глицин) и синтеза на тимидилат.

ИНДИКАЦИИ

Фолната киселина е индицирана за превенција при појава на дефекти на невралната цевка, вклучувајќи и спина бифида, во развојот на фетусот.

ПАКУВАЊЕ

30 таблети

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “Алкавит Фолна Киселина таблети”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *