Dr.Nature Л-лизин – 90 капсули

815 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Секоја капсула содржи 500 mg. Л-лизин

L – Лизинот е исклучително важна аминокиселина која не може да се синтетизира во организмот, но истовремено игра клучна улога во голем број метаболички процеси. Го поддржува имунитетот, учествува во синтезата на колаген, ја поддржува апсорпцијата на калциум, цинк, железо.

Шифра: 30098
Availability: instock
Бренд:Dr.Nature
Сподели:

Земање Л-лизин:

 • Ги зајакнува коските, помага во борбата против остеопорозата.
 • Помага во борбата против херпес – го намалува повторувањето, зачестеноста и сериозноста на состојбата.
 • Го поддржува имунитетот – обезбедува производство на антитела.
 • Го стимулира производството на колаген и го подобрува здравјето на кожата, косата, ноктите, сврзното ткиво и крвните садови.
 • Учествува во синтезата на ензими и хормони.
 • Го подобрува расположението и го намалува нивото на стрес. Помага при нервоза и депресија.
 • Го забрзува заздравувањето на раните.
 • Го подобрува варењето.
 • Го подобрува квалитетот на крвта преку обезбедување на транспорт на кислород и хранливи материи.
 • Ја стимулира работата на срцевиот мускул.
 • Го подобрува метаболизмот на азот.
 • Ја стимулира функцијата на жолчката.
 • Обезбедува апсорпција на други амино киселини.

Начин на употреба: 1-3 капсули дневно

Знаци на недостаток на L-лизин во телото

Недостатокот на лизин во организмот доведува до губење на апетит, прекумерно опаѓање на косата, замор, промени во расположението, репродуктивни нарушувања, гадење, вртоглавица, стрес, ретардација на растот, анемија. Може да се формираат камења во бубрезите.

Како функционира:

Л-лизин е есенцијална амино киселина која нашето тело може да ја добие само од надворешни извори – од храна или во форма на додатоци во исхраната. Л-лизин го поддржува нормалното функционирање на органите и е градежен материјал за протеинот што ги гради ткивата и клетките на нашето тело. Помага и за апсорпција на калциум, железо и цинк, го стимулира производството на колаген и го поддржува имунолошкиот систем. Л-лизинот е важен за нормален раст на мускулите и се користи за формирање на карнитин, супстанца која се наоѓа во повеќето клетки на човечкото тело и помага да се транспортираат мастите низ клетките, кои потоа се користат за создавање енергија.

 • Го стимулира имунитетот
  Лизинот е важен за одржување на имунитетот бидејќи е вклучен во производството на антитела. Поради своите антивирусни својства, се користи во производството на производи наменети за лекување на херпес рани и некои заразни болести.
 • Корисен ефект врз херпесот
  Л-лизин може да го запре растот на вирусот на херпес. Иако не го убива вирусот, помага за закрепнување и спречува тешки симптоми, особено плускавци на усните или околу гениталиите.
 • Го забрзува заздравувањето на раните
  Л-лизин придонесува за целосно обновување на оштетените ткива и формирање на нови, бидејќи учествува во синтезата на мускулните влакна. Ова е причината зошто го користат многу спортисти, бидејќи неговото внесување помага да се зголеми мускулната сила и издржливоста при тежок физички напор. Лизинот може дури и да промовира формирање на нови крвни садови.
 • Помага при депресија и го ублажува стресот
  Дополнувањето со Л-лизин може да им помогне на луѓето кои ги доживуваат симптомите на депресија, стрес и анксиозност. Ефектот на оваа аминокиселина е сличен на серотонин, „хормонот на среќата“. Со врзување за рецепторите го намалува чувството на анксиозност. Во исто време, не предизвикува поспаност, физичка или психолошка зависност. Ја подобрува концентрацијата, го намалува заморот и го нормализира апетитот.
 • Помага во спречување на развојот на атеросклероза
  Според истражувањата, L-Lysine може да го ограничи развојот на атеросклероза во просек за 50%, а во некои случаи доведува до целосна регресија на атеросклеротичните наслаги. Има активна улога во блокирањето на дејството на липопротеинот А, што доведува до затнување на артериите.
 • Затоа, Л-лизин е во состојба да го намали високиот крвен притисок, кој е една од главните причини за срцеви и мозочни удари. Лизинот исто така го поддржува енергетскиот потенцијал на срцевиот мускул, бидејќи служи како извор за производство на карнитин, амино киселина која обезбедува мускулна енергија.
 • Ја подобрува функцијата на мозокот
  Л-лизин е од суштинско значење за нормална функција на мозокот. Со неговиот недостаток, краткорочната меморија се влошува. Ја зголемува и концентрацијата.
 • Го стимулира срцето
  Ја подобрува активноста на кардиоваскуларниот систем, го спречува создавањето на холестеролни плаки на ѕидовите на крвните садови и е одличен извор на енергија за срцевиот мускул.
 • Го подобрува растот
  Л-лизин во комбинација со аргинин исто така се користи од страна на бодибилдерите за комбиниран ефект на зголемување на големината на мускулите и мускулната сила.
 • Ја зајакнува косата
  Многу научници ја припишуваат улогата на Л-лизин во апсорпцијата на железо и цинк и на тој начин го објаснуваат неговиот ефект врз растот на косата. Земањето додатоци на Л-лизин ја намалува стапката на опаѓање на косата и ја прави косата погуста.
 • Ги штити очите од оштетување
  Високиот шеќер во крвта кај дијабетес тип I или тип II може да ја оштети леќата на окото и да предизвика формирање на катаракта. Заедно со земање на хром и цинк пиколинат, земајќи 500 mg. Л-лизин дневно го успорува овој процес.
 • Го забавува стареењето
  Студиите спроведени во 1984 година во клиниката Мајо покажаа дека лизинот, во комбинација со аргинин, може да го зголеми лачењето на тироидните хормони кај постарите лица, што исто така помага да се спречи сенилна имунодефициенција. Ова може да биде поврзано со зголемено производство на хормон за раст.
 • Помага во репродуктивната сфера
  И репродуктивната сфера страда од недостаток на L-лизин – кај жените, недостатокот може да доведе до губење на либидото, кај мажите – до слабеење на еректилната функција.

Во што се случува да се користи д-р Природа Л-лизин?

 • При дефицит на L-лизин, особено со напредната возраст.
 • Во вегетаријанска и со малку маснотии исхрана.
 • За да се забрза обновувањето на коскеното ткиво по повреди и операции.
 • На ризик од остеопороза.
 • Во случај на нарушен метаболизам на мастите.
 • Како превенција против атеросклероза, превенција од кардиоваскуларни и цереброваскуларни несреќи.
 • Треба да му обезбедите на вашето тело соодветна количина на L-лизин ако страдате од херпес.
 • Со намален имунитет.
 • Со хроничен замор, недостаток на концентрација.
 • За крварење на очите, чести мачнини, губење на косата или анемија.
 • Кај луѓе кои активно се занимаваат со спорт – недостатокот на L-лизин може да доведе до хронично воспаление на тетивата и губење на мускулите.
 • Во депресивни состојби, лошо расположение.

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.