MaxMedica Cink-Zn 15mg таблети

(0 оценки и коментари)

245 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

 

 • Неопходен во бројни физички процеси
 • Има силно антиоксидантно дејство
 • Потребна суплементација поради ниското ниво на цинк во организмот

 

50 таблети/1 таблета дневно

 

 

Шифра: MAXME03
Availability: instock
Бренд:MaxMedica
Сподели:

За производот

За што служи MaxMedica Цинк

Помага во зајакнување на имунитетот и го одржува квалитетот на видот,кожата и ноктите.

Цинкот е антиоксидант кој е многу важен за функционирање на имунолошскиот систем и игра важна улога во градењето на протеините. Затоа е неопходен во бројни физички процеси како сто се координација на хормоните и нервниот систем.

Со оглед на тоа дека цинкот влегува во состав на преку 70 различни ензимски системи во организмот и е посебно значаен за синтеза на ДНК И РНК како и за раст, делба и созревање на клетките, се смета дека е еден од најважните состојки за долговечен и квалитетен живот.

MaxMedica Цинк – Zn содржи 15мг цинк што претставува идеална доза за секој ден.

Важно за пушачи – цинкот е борец против кадмиумот, кој е познат како еден од предизвикувачите на рак на белите дробови и простатата, а е присутен во цигарите.

Чести прашања

Кои се симптомите на недостаток на цинк во телото?

 • Најчести показатели кои ни укажуваат дека има недостаток на цинк во телото се интензивниот умор и напнатост. Кога сме преморени и исцрпени многу лесно може да се почувствуваме и депресивно, а може да настанат и проблеми со кожата, коса, но и со плодноста.

 

Симптоми на недостаток на цинк во телото :

 • Чест пад на имунитетот, настинки и инфекции
 • Сува и груба кожа
 • Споро и долго заздравување на рани
 • Интензивнии реакции на очите на промена на светлост
 • Опаѓање на косата, веѓите и трепките
 • Заборавеност
 • Депресија
 • Апатија
 • Губење на апетитот и нагло слабеење
 • Импотенција и неплоднот (за двата пола)

 

Зошто недостасува цинк во организмот ?

Исхраната е главниот извор на витамини и минерали, па неправилната исхрана би била главен причинител за намален цинк во организмот, односно намирниците кои ги внесуваме во нашето тело во исхраната се со сироманшна или воопшто не содржат цинк во својот состав.

Современиот брз живот на луѓето се рефлектира и во нивната исхрана. Брзата храна е најчесто пржена и со големи количини на масти, кои не му обезбедуваат на телото ни приближно до доволно витамини и минерали кои се потребни за оптимално функционирање на организмот на жените и мажите. Се разбира дека и нездравите навики како пушење цигари, прекумереното конзумирање на кафе и алкохол кои додатно допринесуваат за губење на цинкот од организмот.

Сепак, неопходно е да се одржува доволно ниво на овој минерал. Дневна доза кој е потребна да се внесе е од 12 до 15мг , односно толку цинк му е потребен на организмот секој ден за да може нормално да функционира.

Индикации

Се препорачува употреба на Цинк – Zn таблетите како помош при одржување на :

 • Правилна функција на имунолошкиот систем
 • Когнитивни функции (памтење,концентрација и др.)
 • Нормална синтеза на протеини
 • Здрави коски, кожа, коса и нокти
 • Добар вид
 • Нормална плодност и репродукција

Состав

Пакување: 50 таблети

Начин на употреба: Се препорачува 1 таблета на ден, со оброк.

Состав на производот:

Активна состојка1 таблетаПрепорачан дневен внес
Цинк15мг150%

 

Состојки: цинк ( цинк-оксид), лактоза –монохидрат, средства против згрутчување: микрокристална целулоза, магнезиум стеарат, талк.

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “MaxMedica Cink-Zn 15mg таблети”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.