BOSNA Lysobact DUO

232 ден

Достапност: Нема на залиха

Бесплатна достава!

Lysobact DUO® содржи две активни компоненти во една формулација: лизозим и антисептик цетилпиридин хлорид.

1 компресирана пастила Lysobact DUO® содржи 20 mg лизозим хидрохлорид и 1,5 mg цетилпиридин хлорид.

Лизозимот е уникатна супстанца од природно потекло, која е значаен фактор на природниот имунитет и која преку своите повеќекратни благотворни терапевтски ефекти помага во заштитата и заздравувањето на слузницата на устата и грлото. Цетилпиридин е орален антисептик со широк антимикробен спектар на дејство против бројни микроорганизми, вклучувајќи вируси и габи. Лизозимот и цетилпиридин покажуваат заеднички и синергистички антимикробен ефект. Ефикасноста и безбедноста на двете активни компоненти на лекот се докажани во бројни контролирани клинички и претклинички студии.

Availability: outofstock
Бренд:BOSNA
Сподели:

Нема на залиха

Активни компоненти на Lysobact DUO®:

 • делува против воспалителни агенси (бактерии, вируси и габи)
 • ублажување на воспалителниот процес
 • помагаат за зараснување на рани и лезии на слузницата на усната шуплина
 • заштита на усната шуплина и мукозата на грлото
 • зајакнување на локалниот имунолошки одговор
 • произведува благ аналгетски ефект

Lysobact DUO® е одличен терапевтски избор за третман на акутни инфламаторни заболувања на оралната мукоза и грлото.

Lysobact DUO® се користи за:

 • болки во грлото и болно голтање
 • воспаление на крајниците
 • воспаление на фаринксот
 • воспаление на непцата (гингивитис)
 • воспаление на оралната мукоза (стоматитис)
 • мали рани на оралната мукоза (афти)
 • пред и по хируршки зафати (на крајниците, грлото)
 • повреди
 • апсцеси
 • по екстракција на заб

Пастилите Lysobact DUO® се наменети за лица кои претпочитаат цврсти орални форми на лекови или кои поради некоја друга причина не можат да користат лекови во форма на спреј.

Со пријатен вкус на пеперминт.
Не содржи шеќер, затоа е погоден за лица кои боледуваат од дијабетес.

За индивидуална доза потребно е да се земе 1 компресирана пастила и полека да се раствори содржината во устата. Постапката може да се повторува 3-6 пати на ден, со минимум 2-часовни интервали помеѓу дозите.

Lysobact DUO® не е наменет за употреба кај деца под 6-годишна возраст.

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.