BOSNA Altioks 200mg

684 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Капсулите ALTIOKS200 mg се диететски производ кој содржи алфа-липоична киселина (липоична, тиоктинска киселина), супстанца со исклучително силна антиоксидантна активност која врши важни метаболички и антиоксидантни функции во телото. Благодарение на својата хемиска структура, алфа-липоевата киселина е добро распоредена и во водната средина и во масното ткиво и на тој начин ги штити клетките на целиот организам од штетните ефекти на слободните радикали.

Алфа-липоичната киселина е масна киселина која природно се синтетизира во мали количини во телото и се наоѓа во секоја клетка.

Има повеќе улоги во телото:

Учествува во претворањето на гликозата во енергија неопходна за физиолошки процеси. Алфа-липоичната киселина промовира подобра употреба на гликоза во мускулите, што го намалува нивото на гликоза во крвта и овозможува поголемо производство на енергија од јаглехидрати и масти;
ги неутрализира слободните радикали и на тој начин го спречува оштетувањето на клетките;
учествува во реставрацијата на други антиоксиданси како што се витамините Ц и Е, глутатион и коензимот Q10, кога нивниот капацитет е исцрпен за време на физиолошките процеси;
ја зголемува синтезата на глутатион, кој е неопходен за елиминација на штетните материи од телото.
Се верува дека алфа-липоичната киселина спречува или успорува многу промени во телото кои се поврзани со стареењето, како што се промени во срцето, промени во метаболизмот на шеќерот, слабеење на менталните и одбранбените функции, губење на силата на мускулното ткиво. Покрај тоа, со своите антиоксидантни својства ја спречува оксидацијата на LDL холестеролот и има заштитно дејство на кардиоваскуларниот систем.

Алфа-липоичната киселина лесно допира до мозокот и периферните нерви преку циркулацијата и продира во сите делови на нервната клетка, каде што ги неутрализира слободните радикали и на тој начин го спречува забрзаното стареење на нервното ткиво или развојот на дегенеративни хронични заболувања.

КОГА СЕ КОРИСТИ ALTIOX?

ALTIOX 200 mg капсули се користат:

во состојби на зголемена потреба за заштита од штетното дејство на слободните радикали
за одржување на нормален метаболизам на гликоза
Употребата на алфа-липоична киселина се препорачува и за здрави луѓе како додаток на нивната секојдневна исхрана, особено за лица постари од 40 години.

Возрасни: 1-3 капсули на ден, половина час пред јадење.

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.