BOSNA AleriX Fexofenadine 120mg

206 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Овој лек содржи активна состојка фексофенадин, која спаѓа во групата на лекови наречени антихистаминици. Овие лекови ги намалуваат ефектите на хистаминот (хемикалија произведена во нашето тело по контакт со полен или други супстанции) со оневозможување на хистаминските рецептори да се врзат со хистамин. Ако ова врзување не е оневозможено, имаме симптоми како што се чешање, кивање, влажни очи, течење на носот. Фексофенадин се користи за лекување и спречување на симптоми на сезонски алергиски ринитис, кои предизвикуваат течење на носот, кивање, чешање или затнат нос и чешање, црвени и насолзени очи.

Дали Фексофенадин е погоден за мене?
Фексофенадин не е погоден за секого. Не користете го ако сте алергични на фексофенадин или на некоја од другите состојки на овој лек
Особено, мора да му кажете на лекарот ако:

  • сте бремена или доилка
  • имате проблеми со црниот дроб или бубрезите
  • имате или некогаш сте имале срцеви заболувања, бидејќи овој вид на лек може да доведе до брзо или неправилно отчукување на срцето
  • сте постари

Најважно е да му кажете на докторот за сите лекови и хербални суплементи кои моментално ги земате. Видете го упатството за комплетна листа на можни контраиндикации и предупредувања.

Како да земам Фексофенадин?
Овој лек е достапен во форма на филм-обложени таблети. Треба да го користите фексофенадин точно како што е наведено од вашиот лекар или фармацевт. Вообичаената доза е една таблета (120 mg) дневно, земена со вода пред оброк.
Не користете повеќе од него, не користете го почесто или не користете го подолго време отколку што ви препорачал вашиот лекар.

Прочитајте го информативниот упатство доставен со вашиот лек за дополнителни информации. Разговарајте со вашиот лекар ако имате дополнителни прашања.

Кои се несаканите ефекти на Фексофенадин?
Како и сите лекови, фексофенадин може да предизвика несакани ефекти, вклучувајќи:

  • главоболка
  • поспаност
  • чувство на гадење (гадење)
  • вртоглавица
  • замор

Консултирајте се со лекар ако несаканите ефекти се сериозни. Видете го упатството за комплетна листа на несакани ефекти.

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.