MaxMedica Omega Max Kids масло за бебиња и деца

(0 оценки и коментари)

518 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

  • Додатен извор на омега-3 масни киселини за деца и доенчиња
  • За правилен ментален и физички развој
  • Со вкус на лимон

 

 

100мл

За производот

Омега Макс Кидс масло за деца

Омега Макс Кидс е течен додаток во исхраната на база на рибино масло, богато со омега-3 масни киселини. Содржи ДХА и EПA.

ДХА придонесува за одржување на нормалната функција на мозокот и одржување на нормалниот вид. Корисниот ефект се постигнува со дневно внесување на 250 mg DHA.

ЕПА и ДХА придонесуваат за нормално функционирање на срцето. Корисниот ефект се постигнува со дневна доза од 250 mg EPA и DHA.

Начин на чување:

Начин на чување на неотворениот препарат: да се ​​чува на температура до 25 ° C, во оригиналното пакување, заштитено од светлина и влага.

Начин на чување по првото отворање: По отворањето, чувајте го во фрижидер и консумирајте го во рок од 3 месеци. Кога рибиното масло се чува во фрижидер, може да се појави заматеност, ова не влијае на квалитетот на препаратот.

Чести прашања

Омега-3 масни киселини во бременоста

Есенцијалните масни киселини линолеинска(ω-6) и α-линоленски (ω-3) масни киселини се важни во исхраната на бремените жени, доенчиња и мали деца затоа што фетусот и доенчето можат да ги претворат овие есенцијални масни киселини во други витални масни киселини, неопходни за правилен раст и развој на фетусот и новороденчето, особено за централниот нервен систем и мрежницата.

Докосахексанонската масна киселина (ДХA) и еикосапентаенонска масна киселина (ЕПА) се добиени од α-линоленска есенцијална масна киселина. Докосахексанонската масна киселина е важна за развојот на мозокот и мрежницата (развој на видот), а мрежницата е дел од централниот нервен систем. Докосахексаенската масна киселина има и антиинфламаторно дејство.

Омега-3 масни киселини за време на доењето

Мајчиното млеко содржи есенцијални масни киселини, но концентрацијата на ДХА е многу различна и зависи од количината на ДХА во исхраната на мајката.

Индикации

Индикации за употреба на додатокот во исхраната, Омега Макс Кидс:

  • Осигурување на физиолошкиот развој на мозокот и видот кај доенчињата и малите деца
  • Осигурување на физиолошкиот когнитивен развој кај доенчињата и малите деца
  • Намалување на ризикот за создавање на дефицит од докозохексанонска масна киселина кај доенчињата и малите деца

Состав

Пакување: 100 мл

Начин на употреба:

Доенчиња од 6 месеци до 1 година – 1мл масло на ден ( доенчиња помали од 6 месеци, само по препорака на доктор)

  • Од 1 до 3 години – 1,5 мл масло на ден
  • Од 4 до 18 години – 2,5 мл масло на ден
  • Лица постари од 18 години – 5мл масло на ден

Состав на производот:

Активни состојки 1 мл 1,5 мл 2,5 мл 5 мл Нутритивна референтна вредност
Еикосапентанонска киселина (ЕПА) 147 мг 221 мг 368 мг 736 мг /
Докосахексанонска киселина (ДХА) 97 мг 145 мг 241 мг 483 мг /

Земја на потекло: Република Србија

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “MaxMedica Omega Max Kids масло за бебиња и деца”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката. За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.