ESENBAK PROBIOTIK DIRECT, ДХА И ТАУРИН, 10 кесички

(0 оценки и коментари)

374 ден

Достапност: Нема на залиха

Бесплатна достава!

EsenBak Probiotik Direct содржи бифидобактерии и лактобацили, најзначајни пробиотски бактерии во цревата, чија примена е индицирана во состојби која рамнотежата на цревната флора е нарушена. Погоден е за примена како при дијареа или затвор, така и превентивно заедно со терапија со антибиотици или после примена на истите.

Произведен е со специјална, патентирана технологија која обезбедува исклучителна стабилност на 20 милијарди вијабилни бактерии по доза, со што се остварува силно дејство и максимална ефикасност на производот со цел колонизација на цревниот тракт со “добри” бактерии и заштита од  “лоши”, патогени бактерии.

Шифра: ESENBA20
Availability: outofstock
Бренд:Protect
Сподели:

Нема на залиха

Благодарение на своите антимикробни,имуномодулаторни и антиоксидативни ефекти, овие пробиотски соеви помагаат во отстранување на стомачните тегоби и го зајакнуваат имунитетот. Со нивната метаболитичка активност во цревата се подобрува апсорпцијата на витамините и останатите хранливи материи и доаѓа до создавање на средина која го спречува растот на патогените бактерии.

Истражувањата покажале дека, покрај влијанието на здравјето на дигестивниот тракт, сојот Lactobacillus rhamnosus Lr-G14, присутен во EsenBak Probiotik Direct остварува и антиалергиско дејство и допринесува до побрзо опоравување кај респираторните инфекции.

EsenBak Probotik Direct содржи и ДХА (докозахексаенска киселина), омега 3 масна киселина која допринесува во одржување на нормална функција на мозокот и одржување на нормален вид, па е особено важна во исхраната на децата, каде го поттикнува правилниот развој на нервниот систем и видот.

EsenBak Probiotik Direct е со пријатен вкус на јагода и млеко, може да се користи директно, да се раствори во млеко или да се посипе по храна, што му овозможува едноставна примена.

Само една кесичка дневно е подеднакво делотворна , као кај возрасни, така и кај деца над една година.

Состав:

 • Bifidobacterium animalis ssp lactis BL-G101
 • Bifidobacterium longum ssp infantis BL-G201
 • Lactobacillus fermentum LF-G89
 • Lactobacillus rhamnosus Lr-G14
 • Докозахексаенска киселина (ДХА)
 • Таурин
 • Арома на јагода и млеко
  Дејство:
  EsenBak Probiotik Direct претставува комбинација на 4 ефикасни, безбедни, генетски идентифицирани и испитани соеви на лактобацили и бифидобактерии и е оптимално решение  за воспоставување на баланс на цревниот микробиот кај деца и возрасни .EsenBak Probiotik Direct содржи пробиотски бактерии од родовите Bifidobacterium и Lactobacillus кои како доминантни се наоѓаат во горните и долните делови на цревата. Соевите користени во  EsenBak Probiotik Direct се произведени со специјална, патентирана технологија која обезбедува исклучителна стабилност на дури 20 милијарди вијабилни бактерии по доза, со што се остварува силно дејство и максимална ефикасност на производот.Благодарение на своите антимикробни,имуномодулаторни и антиоксидативни ефекти, овие пробиотски соеви помагаат во отстранување на стомачните тегоби и го зајакнуваат имунитетот. Со нивната метаболитичка активност во цревата се подобрува апсорпцијата на витамините и останатите хранливи материи и доаѓа до создавање на средина која го спречува растот на патогените бактерии.

  Истражувањата покажале дека, покрај влијанието на здравјето на дигестивниот тракт, сојот Lactobacillus rhamnosus Lr-G14, присутен во EsenBak Probiotik Direct остварува и антиалергиско дејство и допринесува до побрзо опоравување кај респираторните инфекции.

  Сите присутни соеви се испитани на отпорност на дејство на антибиотици, желудочна киселина и жолчни соли.

  EsenBak Probiotik Direct содржи и ДХА (докозахексаенска киселина), која допринесува во одржување на нормална функција на мозокот и одржување на нормален вид, па е особено важна во исхрана на децата, каде поттикнува правилен развој на нервниот систем и видот.

  Во производот е додаден и таурин, кој е неопходен за нормален развој на ретината и мозокот на доенчињата.

Се препорачува:

 • За воспоставување на баланс на цревната микрофлора кај деца и возрасниcrevne
 • Како при дијареа, така и при констипација
 • При пад на имунитет
 • При алергии
 • Превентивно, со терапија со антибиотици или после примена на истите
 • Пред и после патувања
 • При промена на начинот на исхрана
 • За редукција на лошиот холестерол
 • За поттикнување на губиток на масни наслаги
 • Поволно делува на вагиналната флора

 

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “ESENBAK PROBIOTIK DIRECT, ДХА И ТАУРИН, 10 кесички”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.