DOC Collagen 250ml+250ml Колаген

(0 оценки и коментари)

2,080 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

1+1 DOC Collagen 250 ml со ПОДАРОК  DOC Multivitamin Woman 

Колагенот е во форма на пептиди што веќе се разделени во соодветна големина за апсорпција во човечкото тело. Молекуларната маса на пептидите Peptan е оптимизирана за најдобра апсорпција и изнесува 3.000 Далтони.

Availability: instock
Бренд:DOC
Сподели:

Колагенот е во форма на пептиди што веќе се разделени во соодветна големина за апсорпција во човечкото тело. Молекуларната маса на пептидите Peptan е оптимизирана за најдобра апсорпција и изнесува 3.000 Далтони. Пептидите Peptan се карактеризираат со комбинација од 18 клучни амино киселини, со особено висока концентрација на Глицин 24%, Пролин /Хидроксипролин 26%, Есенцијални Аминокиселини 18%, Глутаминска Киселина 7%, Аргинин 10%, Аланин 8%. Овој специфичен состав на аминокиселините обезбедува колаген пептиди со функционални својства кои не можат да се најдат со други протеински извори.

Пептидите Peptan се биодостапни и лесно сварливи, што овозможува над 90% од колаген пептидите да се апсорбираат во телото, во рок од неколку часа од внесување (ингестијата).

Колагенот е најважниот протеин во човечкото тело, со застапеност од 35% од сите протеини, тој е главна компонента на сите сврзни ткива, мускулите, крвните садови, го овозможува интегритетот на ткивата, еластичноста и регенерацијата на кожата, коските, зглобовите и ‘рскавицата. Тоа е “лепак” кој помага да се одржи телото заедно. Недостатокот на колаген во телото резултира со мускулно-скелетни нарушувања (артритис, остеопороза, вкочанетост, нарушена органска структура на коските, мускулни повреди), нарушување на имунолошкиот систем и појава на физички промени поврзани со стареење, како што се брчки, целулит, кожата и косата го губат сјајот и еластичноста.

Колагенот во комбинација со витамините и минералите придонесува во:

Придонесува во одржување на поцврста, сјајна, мека, еластична и мазна кожа.
Придонесува во зголемување на хидрација на кожата за 28%, намалување на микробразите за 26% и зголемување на еластичноста на кожата за 19%.
Придонесува во регенерација и зараснување на тетивите и на лигаментите.
Придонесува за одржување на здрави зглобови и коски, може да поттикне зголемена синтеза на хондроцити (‘рскавични клетки), што доведува до зголемено производство на агрекан и колаген тип 2, двете главни компоненти на’ рскавицата. Ова може да ги редуцира деградирачките ефекти на ‘рскавицата при остеоартрит.
Придонесува во намалување на болката и симптомите кај состојби на остеопороза ги стимулира остеобластите, се враќа природната еластичност и цврстина на коските.
Придонесува спречување на негативните ефекти на саркопенија (губење на мускулната маса).
Придонесува за одржување на здрави нокти и здрава и цврста коса.
Придонесува во подобрување на имунолошкиот систем.
Придонесува во подобрување на циркулацијата.

Doc Collagen е висококвалитетен додаток во исхраната за пиење наменет за возрасни лица.

Без мирис и вкус на риба, со вкус на јагода.
Без алергии, Без глутен, Без лактоза, Без алкохол.
НЕ содржи шеќер и други вештачки засладувачи, засладен со Стевија.

Производите на Doc Pharma се дизајнирани со целосно почитување на човековата природа и врз основа на потребите на современите луѓе. Во процесот на производство засновано врз строги фармацевтски стандарди и протоколи GMP, се користат внимателно избрани суровини со висок квалитет, одлична чистота и секогаш во концентрации идеални за потребите на современите мажи и жени.

Научно заснованиот избор на вистински хранливи материи, во вистинска комбинација и во идеална содржина, создава високо квалитетни додатоци во исхраната кои ги поддржуваат потребите на современиот начин на живот.

Doc Collagen е произведен во Грција и ги исполнува сите критериуми за квалитет и веродостојност на производи од групата на додатоци во исхрана, а компанијата Doc Pharma S.A. е сертифицирана со ISO 9001:2008,а производниот капацитет со GMP (Good Manufacturing Practices) и GDP (Good Distribution Practices) сертификати и стандарди.

Активни состојки

Количество во доза (20 ml)                                                     %ПДВ

Колаген                                                       5000 mg                    **

Хијалуронска киселина                         20 mg                         **

Витамин Б1 (тиамин)                              1,10 mg                     100%

Витамин Б2 (рибофлавин)                    1,40 mg                     100%

Витамин Б5 (пантотенска киселина) 6,00 mg                    100%

Витамин Б6 (пиридоксин)                    1,40 mg                     100%

Витамин Ц (аскорбинска киселина)  100 mg                      125%

Цинк                                                               5 mg                          50%

Бакар                                                              1 mg                           33%

Биотин                                                          50 mcg                     100%

*%ПДВ – % Препорачана дневна вредост.

** – дневна вредност не е одредена.

Дозирање:
Препорачаната доза е 20ml дневно (една мерна чашка), по можност пред ноќен сон. Може да се консумира чист или растворен во вода или сок.

Луѓето кои се чувствителни или алергични на било која од состојките на додатоците во исхраната треба да избегнуваат да ги користат. Не го надминувајте препорачаното дневно дозирање. Диететски додатоци не треба да се користат како замена за урамнотежена исхрана. Да се чува подалеку од дофат на деца. Овој производ не е наменет за спречување или лекување на болест кај луѓе. Консултирајте се со Вашиот доктор ако сте бремени, доите, се лекувате или имате здравствени проблеми.

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “DOC Collagen 250ml+250ml Колаген”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката. За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120,00 ден.

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.