Arboreal COLLAGEN – WILD MARINE

(0 оценки и коментари)

2,300 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

ШТО ТРЕБА ДА ЗНААТ ПОТРОШУВАЧИТЕ ЗА МОРСКИТЕ КОЛАГЕНСКИ ПЕПТИДИ
Здравствените придобивки од колагенските пептиди се познати со векови. Во последниве години, пронајдени се сѐ повеќе докази за нивната поддршка за убавината на кожата и косата, здравјето на зглобовите и коските и закрепнувањето во спортот.

КАКО СЕ СОЗДАВА МОРСКИОТ КОЛАГЕН?
Морскиот колаген се добива од кожата на рибите што живеат во океаните (див улов).

Откако ќе се отстрани месото од рибата, нејзините органи се чистат и се врши екстракција на колагенот.

ШТО СЕ МОРСКИ КОЛАГЕНСКИ ПЕПТИДИ?
Морските колагенски пептиди се добиваат со хидролизација на морскиот колаген.

Хидролизацијата значи дека долгите синџири на молекулите на колагенот се разложуваат на пократки нишки, кои полесно се апсорбираат во нашиот организам.

Морскиот колаген е класифициран како колаген од Тип 1. Колагенот тип 1 е најзастапената форма на колаген во телото и се наоѓа во тетивите, лигаментите, кожата, коските, забите, косата и ноктите.

КАДЕ СЕ ВКЛОПУВА PEPTAN МОРСКИ КОЛАГЕН ВО ПРИКАЗНАТА ЗА ОДРЖЛИВИ МОРСКИ КОЛАГЕНСКИ ПЕПТИДИ?
Денес постојат многу различни колагенски пептиди на пазарот, но не сите колагенски пептиди се направени на ист начин или со иста грижа за нашата планета. Во Арбореал како партнер на Руселот, сакаме да бидеме сигурни дека нашите производи се со врвен квалитет и дека позитивно влијаат на планетата и на општеството. Ја споделуваме и поддржуваме визијата на Советот за морско управување за океаните (МSC): „Овозможување на живот за оваа и идните генерации и за заштита не само на рибниот фонд туку и на океанските живеалишта, крајбрежните рибарски заедници и економиите. Рибите што се искористени за добивање на Peptan® морски колаген се диви риби што живеат во океаните и се ловат исклучиво преку одржливи риболовни практики, сертифицирани од страна на MSC.

ЗОШТО ДА КОРИСТИТЕ МОРСКИ КОЛАГЕН?
Телото има извонредна способност да произведува сопствен колаген – протеин кој ѝ дава на кожата еластичност и густина. Сепак, синтезата на колаген (процесот на комбинирање на различни аминокиселини и компоненти за создавање нов колаген) опаѓа како што старееме.

Се смета дека морскиот колаген го поддржува Вашето природно производство на колаген, со тоа што го поттикнува Вашето тело да ја зголеми сопствената синтеза на колаген.

Availability: instock
Бренд:Arboreal
Сподели:

Peptan® морски колаген e производ со врвен квалитет добиен по француска технологија.

Содржи 100 % хидролизиран колаген Тип 1 (морски), без дополнителни додатоци.

Без адитиви и арома.

Без конзерванси, вештачки бои и шеќери.

Без ГМО.

Без глутен.

Одлично се раствора дури и во студена вода.

Отпорен на топлина.

Алерген (риба).

Peptan® морски колаген може да биде особено корисeн за борба против брчките, борба против целулитот, подобрување/ поддршка на еластичноста и зголемување на нивото на влажност во кожата.

Mоже да доведе до зголемен раст на косата и ноктите и истовремено да ја намали нивната кршливост.

Може да го подобри квалитетот на сонот. Аминокиселината глицин, која се наоѓа во морскиот колаген, е поврзана со позитивно влијание врз квалитетот на сонот.Исто така, се смета дека глицинот помага во одржувањето на нашата основна телесна температура, што може да помогне за подобар ноќен сон.

Обезбедува поддршка при вежбањe: колагенот во суштина е концентриран извор на глицин, кој му помага на телото да произведува креатин и може да помогне во поддршката на мускулната маса и вежбањето. Исто така, морскиот колаген содржи пролин, кој делува како антиоксиданс и помага да се намали болката во мускулите предизвикана од вежбање.

Здравје на цревната флора. Морскиот колаген е добар за цревната флора бидејќи лесно се вари. Уште повеќе, неговиот аминокиселински состав, кој вклучува глицин и глутамин, може да го поддржи ткивото што го обложува дигестивниот тракт. Глицинот помага при воспаление, а глутаминот е неопходен за здравјето на ентероцитите, или епителните клетки, кои го обложуваат гастроинтестиналниот тракт.

Здравје на коските. Морскиот колаген му овозможува на телото да апсорбира калциум, фосфор и други минерали. Ова се должи на неговата тесна поврзаност со остеобластите, клетките во нашите коски кои вршат синтеза и минерализација на коските. Остеобластите лачат колаген, создавајќи неминерализиран дел од коската наречена остеоид.

Ефикасна апсорпција. Бидејќи морскиот колаген содржи само колаген од тип 1, има податоци кои укажуваат дека дека тoj се апсорбира во вашиот крвоток побрзо од производите што содржат истовремено колаген од типот 1 и 3.

Одржлив извор на колаген. Морскиот колаген потекнува од рибен отпад кој доколку не би се користел како суровина за добивање морски колаген, би бил отфрлен како нуспроизвод на рибарската индустрија. Ова го прави морскиот колаген најодржлив, еколошки извор на колаген. Риболовните практики зад овој производ се правилно управувани и одржливи. Одржливиот риболов значи дека популацијата на рибите во океаните се одржува на здраво и продуктивно ниво, влијанието на риболовот во животната средина е минимизирано, околните екосистеми се почитуваат и луѓето кои зависат од риболовот можат да ја одржат својата егзистенција.

НУТРИТИВНИ ВРЕДНОСТИ / NUTRITIONAL VALUES
Опис / Description                                         Вредности на 100 гр. / Results per 100g
Енергетска Вредност / Energy value        360 Kcal
1530 KJ
Протеини / Proteins                                     90 гр./g
Јаглехидрати / Carbohydrates                     0 гр./g
од кои шеќери / of which sugars                 0 гр./g
Масти / fats                                                       0 гр./g
од кои заситени / of which saturated         0 гр./g
Натриум Хлорид / Sodium Chloride         0.78 гр./g

НАЧИН НА УПОТРЕБА

Peptan® морски колаген тип 1 е лесен за употреба и е совршен за оние што сакаат едноставен и иновативен начин на консумација, кој е приспособен на Вашиот секојдневен начин на живот.

Може да се употребува во кој било дел од денот, пред, со или после јадење.

Една супена лажица (8гр) на ден се меша во било каков пијалок, вода, чај, кафе, смути. Се препорачува да се конзумира минимум три месеци.

Peptan® морски колаген тип 1 може лесно да се вклопи во секакви рецепти што ви се допаѓаат. Без разлика дали се додава во супа, топло чоколадо или во домашна торта, ќе уживате во истите придобивки за Вашето здравје.

Количината од 250гр е препорачана месечна доза.

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “Arboreal COLLAGEN – WILD MARINE”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката. За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.