Arboreal COLLAGEN – BOVINE MATRIX OF NATURAL ORIGIN

(0 оценки и коментари)

2,500 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

ИДЕАЛНА МАТРИЦА СОСТАВЕНА ОД ТИП 2 И ТИП 1 КОЛАГЕН
Peptan® матрикс колаген e 100 % колагенски (хидролизиран) пептид без никакви додатоци, произведен по француска технологија.

Колагенот е клучна компонента на нашите зглобови, тетиви и на коските. Зглобната ‘рскавица првенствено се состои од колагенски влакна, тип 2, кои придонесуваат за структурата и силата на нашите зглобови. Нашите тетиви, каде што колагенот е клучна компонента, се силни фиброзни сврзни ткива кои ги поврзуваат мускулите со коските. Колагенот е подеднакво важен за коските, тој сочинува 90 % од органската коскена маса и опфаќа голем дел од нашата кожа, заби, тетиви, лигаменти, васкуларната лигатура и органи. Како што старееме, нашите тела почнуваат природно да произведуваат помалку колаген.

Peptan® Iim, ги стимулира хондроцитите, или клетките на ‘рскавицата, да произведуваат дополнителен агрекан (аggrecan) и колаген тип 2, двете главни компоненти на здравите зглобови. Агреканот е голема молекула на протеогликан која собира течност и ѝ дава на ‘рскавицата уникатни својства, еластичност, флексибилност и отпорност на притисок. Со возраста, способноста на телото да синтетизира нов агрекан се намалува, а кога се разградува од одредени ензими, се јавува остеоартритис.

Биоактивните колагенски пептиди на Peptan® Iim колаген тип 2 и Peptan® колаген тип 1 го поддржуваат природното производство на колаген во Вашиот организам со тоа што го поттикнуваат Вашето тело да ја зголеми сопствената синтеза на колаген.

Со своите наномолекули, брзо и лесно продира до целните ткива: кожата, коските, забите, тетивите, лигаментите, ‘рскавицата, итн., каде што му дава знак на телото да го произведува соодветниот тип на колаген.

Availability: instock
Бренд:Arboreal
Сподели:

100 % природен прeпарат.

Содржи само 100 % говедски хидролизиран Peptan® тип 2 и Peptan® тип 1.

Peptan® IIm матрикс колаген е природна матрица составена од: природни биоактивни пептиди, тип 2, кои обезбедуваат цврстина на истегнување и еластичност на ткивото; и гликозаминогликани т.е. хондроитин сулфат и хијалуронска киселина, кои дејствуваат во синергија со пептидите за да го подобрат ефектот на колагенот и да обезбедат хранливи материи за зглобовите и ‘рскавицата.

Погоден за спортисти, спортски ентузијасти и луѓе кои живеат активен животен стил.

Погоден за луѓе што применуваат палео диета.

Без адитиви.

Неутрален вкус и мирис.

Без конзерванси, вештачки бои и шеќери.

Без глутен.

Без ГМО.

Одлично се раствора дури и во студена вода.

Отпорен на топлина.

Матрикс колагенот може да биде особено корисeн за поддршка на скелетниот систем, особено за здравјето на зглобовите, намалување на вкочанетоста на зглобовите и поддршка на здравата ‘рскавица.

Може да биде особено корисен против губењето на коскената густина кај жените во менопауза.

Може да биде особено корисeн за борба против брчките, борба против целулит, подобрување на еластичноста и зголемување на нивото на влажност во кожата.

Mоже да доведе до зголемен раст на косата и ноктите, како и да ја намали кршливоста на ноктите.

Обезбедува поддршка при вежбањe: колагенот во суштина е концентриран извор на глицин, кој му помага на телото да произведува креатин и може да помогне во поддршката на мускулната маса и вежбањето.

Може да го подобри квалитетот на сонот

НУТРИТИВНИ ВРЕДНОСТИ / NUTRITIONAL VALUES
Опис / Description                                                   Вредности на 100 гр. / Results per 100g
Енергетска Вредност / Energy value                 359 Kcal
1525 KJ
Протеини / Proteins                                              > 88 гр./g
Јаглехидрати / Carbohydrates                           1.4 гр./g
од кои шеќери / of which sugars                       0 гр./g
Масти / fats                                                             0.12 гр./g
од кои заситени / of which saturated               0 гр./g
Натриум Хлорид / Sodium Chloride                1.4 гр./g

НАЧИН НА УПОТРЕБА

Матрикс колаген е лесен за употреба и е совршен за оние што сакаат едноставен и иновативен начин на консумација, кој е приспособен на Вашиот секојдневен начин на живот. Може да се употребува во кој било дел од денот, пред, со или после јадење.

Една супена лажица (8гр) на ден се меша во било каков пијалок, вода, чај, кафе, смути. Се препорачува да се конзумира минимум три месеци.

Матрикс колагенoт може лесно да се вклопи во секакви рецепти што ви се допаѓаат. Без разлика дали се додава во супа, топло чоколадо или во домашна торта, ќе уживате во истите придобивки за Вашето здравје.

Количината од 250гр е препорачана месечна доза.

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “Arboreal COLLAGEN – BOVINE MATRIX OF NATURAL ORIGIN”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката. За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.