SYNERGY BIOZYM Q10® 100mg 30 капсули

(0 оценки и коментари)

820 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

ЕНЕРГИЈА ЗА СЕКОЈА КЛЕТКА

Што претставува Biozym Q10® 100mg?

Коензим Q10 е есенцијален антиоксиданс кој е присутен во секоја клетка во организмот. Тој е неопходен за производство на енергија, а како антиоксиданс ги намалува штетните влијанија на слободните радикали кои се причинители за многу заболувања. Ги заштитува клетките од предвремено стареење и учествува во одржување на нормална функција на кардиоваскуларниот и нервниот систем. Има поволно влијание на имунитетот, а се користи и во профилакса на мигренозни болки.

Помага во одржување на здрави нивоа на CoQ10 кај пациенти подложени на терапија со статини. Се препорачува и при состојби на хроничен замор од непознато потекло и воопшто има позитивно влијание врз квалитетот на животот.

Дејство на Biozym Q10® 100mg

Коензим Q10 се наоѓа во митохондриите, клеточни органели во кои се одвива процесот на создавање на енергија.

Најголема концентрација на коензим Q10 имаат органите кои имаат најголеми енергетски потреби: срцето, црниот дроб и бубрезите.

После 35 година организмот ја губи способноста за синтеза на потребните количини на коензим Q10 за 50% и затоа е потребно негово дополнување преку додатоците на исхрана.
Коензим Q10 го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања преку намалување на липидната пероксидација на LDL.

Истражувањата покажале дека коензимот Q10 го намалува високиот крвен притисок. Освен тоа ова соединенија го штити желудникот и дванаесетпалечното црево.

Други истражувања покажале дека коензимот Q10 позитивно влијае на некои типови алергии, астма и респираторни болести, дегенеративни заболувања на нервниот систем (Алцхајмерова болест, мултиплекс склероза и Паркинсоновата болест).

FDA ја има одобрено употребата на коензим Q10 во третман на митохондријални енцефаломиопатии.
Лековите за намалување на холестеролот можат да го намалат нивото на коензимот Q10 и да предизвикаат мускулни проблеми, па затоа се препорачува дополнително внесување на коензим Q10 кај пациенти кои примаат статинска терапија. Како моќен антиоксидант учествува во зголемување на имунитетот на организмот и покажува добри резултати во забавувањето на процесот на стареење.

Коензимот Q10 често се применува во терапијата на синдромот на хроничен замор од непознато потекло. При интензивен физички напор (спортисти), поради зголемување на количината на слободни радикали, се препорачува дополнително внесување на коензимот Q10 кој помага во повторно воспоставување на клеточните енергетски резерви.

Предности на SYNERGY Biozym Q10® 100mg

  • Само 1 капсула дневно ги задоволува потребите на организмот.
  • Со додавање на биоперин, апсорпцијата на SYNERGY Biozym Q10 100mg се зголемува за 30%

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “SYNERGY BIOZYM Q10® 100mg 30 капсули”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.