VITANA Органски прашок од куркума – здрав црн дроб

(0 оценки и коментари)

260 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

– 100% органско производство
– Антиоксиданти
– Помага за функцијата на срцето
– Ја подобрува циркулацијата на крвта
– Ја зголемува отпорноста

Нето количина 200 гр

Availability: instock
Бренд:vitana
Сподели:

Придобивките на куркумата се познати илјадници години и заземаат голем дел од кинеската медицина, но во последно време овој зачин постигна огромна популарност низ целиот свет.

Моќен антиоксидант со безброј придобивки за здравјето на срцето поради способноста да го намали крвниот притисок.
Докажано е дека куркумата помага при намалување на ризикот од заболувања на мозокот, ја стивнува болката во желудникот и е силно анти-воспалително средство.

Кога телото е под влијание на бактерии, конзумирањето на куркума помага при справувањето со бактериите. Ова му дава природна имунитетна сила на телото и помага при заштита од болести.

Кој треба да ги користи?
• сите кои сакаат рамнотежа на организмот
• сите кои се под влијание на стрес
• спортисти и активни луѓе

Кои состојки ги содржат?
100% органска куркума (100% Organic Turmeric)

Како и зошто се добри?
Куркумата содржи супстанција наречена куркумин, која дејствува како стимуланс за црниот дроб. Го спречува таложењето на масти во црниот дроб и помага при одржување на неговото здравје. Куркумата е богата со антиоксиданти и помага при одржување на имунитетниот систем.

Употреба
Препорачаната доза е 3 гр (1 лажичка). Куркумата има 70% подобро дејство кога се конзумира со масло или квалитетни масти (на пример во комбинација со сурутка, ладно цедено маслиново масло, ладно цедено масло од кокос…). Исто така може да се користи и како чај.

 

Хранлива вредност на 100гр
Енергија 367 Kcal/ 1542 kJ
Масти 8,4-11,4гр
од кои заситени масти 2-4гр
Јаглехидрати 50,2-66,2гр
од кои шеќери 1-5гр
Протеини 6-10гр
Растителни влакна 5-9гр
Сол 0,1гр

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “VITANA Органски прашок од куркума – здрав црн дроб”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.