VITANA Органски киноа снегулки – Единственото растение кое само по себе е протеин

(0 оценки и коментари)

395 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

1. 100% органско производство;
2. Без глутен;
3. Го намалува нивото на холестерол и крвен притисок;
4. Го намалува ризикот од срцеви заболувања;
5. Помага при правење на црвени крвни црнца и го зајакнува имунитетниот систем;
6. Богата е со растителни влакна и антиоксиданти

Киноата постои илјадници години и била опишувана како “златото на Инките“. Денес, уште е популарна, поради вкусот и поради придобивките за здравјето.

Таа е супер храна со високи количества нерастворливи растителни влакна и протеини. Киноата има капацитет да го зголеми чувството на заситеност по оброците, а сепак е лесна за варење во желудникот.

Помага при контрола на шеќерот во крвта и го намалува ризикот од тип 2 дијабетес

Го подобрува создавањето на црвени крвни зрнца и го зајакнува имунитетниот систем
Ова се одвива поради високите нивоа на фолна киселина, најконцентрираниот витамин во киноата. Фолната киселина е витамин Б и е суштински за здрав развој на црвени крвни зрнца.
Со киноата, опаѓа вкупната количина на ниво на холестерол и ЛДЛ или лош холестерол во крвта. Дополнително, ова води до здрави нивоа на крвен притисок.

Го забрзува заздравувањето и регенерацијата на органите и ткивото
Киноата придонесува за регенерирање и создавање на ДНК кај децата, како и возрасните.

Богата со растителни влакна и антиоксиданти
Одреден вид на антиоксиданти наречен Флавоноиди се наоѓаат во киноата во големи количества. Овие антиоксиданти се познати по нивните придобивки при спречување на кардиоваскуларни заболувања, рак, остеопороза и дијабетес.

Без глутен
Киноата не содржи глутен и лесно се дигестира. Тоа е добро за цревата, пришто тие се здрави и заштитени.

Листата на киноата со придобивки за здравјето не застанува овде. Киноата помага за удобен и добар сон, спречува опстипација, го подобрува видот, спречува удари, помага за регенерирање и создавање на ДНК, ја олеснува настинката и главоболките.

Кој треба да ги користи?
• сите кои сакаат рамнотежа на организмот
• вегани и вегетаријанци
• спортисти и активни луѓе

Кои состојки ги содржат?
100% органска киноа (Chenopodium quinoa)

Како и зошто се добри?
Киноа снегулките едноставно се механички сплескани зрна од киноа. Одлични се појадок, соодветни за секаков вид диети, од веганска до диета без глутен.
Киноа снегулките ги имаат сите придобивки кон здравјето како и киноа зрната со попозната текстура за појадок и побрзо време за припремање.

Употреба
За директно конзумирање или готвење
Киноа снегулките се припремаат за многу кратко време. Зовријте вода или млеко, додадете ги снегулките од киноа, оставете па врие една или две минути, добро промешајте и подготвени се. Користете сооднос 1:3 на киноа снегулки и вода (1 шолја киноа снегулки и 3 шолји вода).

 

Хранлива вредност на 100гр
Енергија 354 Kcal/ 1494 kJ
Масти 5-8гр
(од кои заситени масти 0-1,3гр)
Јаглехидрати 51-67гр
(од кои шеќери 0-3гр)
Протеини 11-16гр
Растителни влакна 4-8гр
Сол 0,4гр

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “VITANA Органски киноа снегулки – Единственото растение кое само по себе е протеин”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.