Carnomed Sulforafan extra x60 капсули

(0 оценки и коментари)

2,950 ден

Достапност: Нема на залиха

Бесплатна достава!

Додаток во исхраната на база на активни состојки од семето на брокулата – содржи глукорафанин кој во организмот се преведува во сулфорафан.

Availability: outofstock
Сподели:

Нема на залиха

Сулфорафан Екстра содржи 200мг активен Брокорафанин (Broccoraphanina) -иновативен рафинат од семето на брокулата (lat. Brassica oleracea italica), кој е стандардизиран на 9-11% глукорафанин и мирозиназа. Рафинатот се добива со суперкритична СО2 екстракција, со што се избегнува користење на било какви растворувачи и се добива прозивод со висока содржина на активни супстанци од природно потекло. Глукорафанин е фитохемикалија од која се настанува сулфорафан со помош на ензимот мирозиназа, чиј процес се случува во тенкото црево. Рафинатот е капсулиран во гастрорезистентна капсула, која ја штити активната супстанца од разградување во желудникот и овозможува нејзино ослободување и апсорпција.

-Кај мажи кај кои е извршена простатотектомија при карцином на простатата (KP) со забележан раст на простата специфичен антиген (PSA), сулфорафанот довел до значително намалување на растот на PSA. Константен пораст на PSA е поврзан со лоша прогноза на KP.
-Кај жените со ER+ HER- карцином на дојка, препарат на база на сулфорафан довел до зголемување на антитуморски активности на ендокрината терапија и продолжена стабилизација на болеста. Бројни претклинички студии го докажале неговиот антиканцероген ефект на клетките на карцином на дојката, така што доведува до програмирана клеточна смрт (апоптоза) на туморските клетки.
-Кај деца со аутизам доведува до подобрување во однесувањето, вербалната комуникација и социјалната интеракција.
-Во претклиничка студија, деловите на брокулата богати со сулфорафан довеле до намалување на колонизација на Helicobacter pylori и намалување на воспалението кое настанало со оксидативен стрес.
-Кај ретка болест наречена Фридрајхова атакција, Nrf2 сигнализацијата е стишана, со што доаѓа до зголемување на оксидативниот стрес и нервни оштетувања кај овие пациенти. In vitroсулфорафанот доведува до зголемување на овој сигнален пат и невропротекција. Наши пациенти кои го земале Сулфорафан Екстра забележале подобрување во моторните движења како што се стабилен од и подобра координација на движењата, додека кај некои од нив имало и подобрување во вербалната комуникација.
-Нови студии покажуваат дека сулфорафанот доведува до заштита од штетното УВ зрачење, одржување на синтезата на колагенот и намалување на воспалението.
-Кај гојазни пациенти со дијабетес мелитус тип 2, сулфорафан доведува до подобрување на контролата на шеќерот во крвта, Body Mass Index (BMI) и гликозилиран хемоглобин (HbA1C) кои се значајни фактори кај овој тип дијабетес.
-Кај КОВИД–19 пациенти Nrf2 сигнализацијата е стишана, со што антиоксидативниот капацитет на пациентите е ослабен. Сулфорафан, како силен стимулатор на овој сигнален пат, е предложен како потенцијално терапевтско средство во јакнење на одбранбените способности против SARS-CoV-19.

Начин на употреба: 1 капсула дневно за возрасни.

Препорачаната дневна доза не смее да се пречекори. Додатоците во исхраната не се користат како замена за разновидна храна. Препаратот не смеат да го користат лица пречувствителни на било која од состојките во препаратот. Препаратот не треба да го користат деца, трудници, доилки, лица со пореметување во работата на тироидната жлезда. Можни се благи гастроинтестинални тегоби.

Состав на производот: Активен Брокорафанин®, рафинат од семето на брокулата (Brassica oleracea italica) стандардизиран на 10% глукорафанин и активирана мирозиназа.

Количина во 1 капсула: 200mg

*Нутритивната референтна вредност не е дефинирана.

Состојки: Брокорафанин, средство за полнење микрокристална целулоза, средство против згрутчување магнезиум-стеарат, капсула (хидроксипропилметилцелулоза, средство за желирање гелан гума. Боја Е171)

Нето количина: 23,9g

Пакување: 60 капсули

Да се чува на суво и темно место. Да се чува вон дофат на деца.

Најдобро да се употреби до: датумот втиснат на дното на амбалажата.

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “Carnomed Sulforafan extra x60 капсули”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.