Health Aid Magnesium Bisglycinate 375mg

(0 оценки и коментари)

1,142 ден

Достапност: Нема на залиха

Бесплатна достава!

Magnesium Bisglycinate HealthAid користи магнезиум врзан за аминокиселината глицин, која ја олеснува интестиналната апсорпција на магнезиумот. Познато е дека има подобар релаксирачки ефект од другите форми, бидејќи е врзан за аминокиселински глицин познат по неговото смирувачко влијание врз нервниот систем. Некои експерти тврдат дека магнезиум бисглицинат хелат се чини дека е најбезбедната и форма на магнезиум која најлесно се апсорбира.

 

2 таблети содржат:Активна супстанција: Магнезиум бисглицинат (хелат) 750mg кој обезбедува : Елементарен магнезиум 150mg,  Витамин Б6 пиридоксин 5mg,Помошни супстанциисредство за зголемување на волуменот (дикалциум фосфат, микрокристална целулоза), Средство против згрутчување (растителна стеарична киселина, растителен магнезиум стеарат), акација гума, oбложување [хидрокси пропил метил целулоза (HPMC), глицерол).
Шифра: MAGNEH10
Availability: outofstock
Бренд:Health Aid
Сподели:

Нема на залиха

Magnesium Bisglycinate HealthAid користи магнезиум врзан за аминокиселината глицин, која ја олеснува интестиналната апсорпција на магнезиумот. Познато е дека има подобар релаксирачки ефект од другите форми, бидејќи е врзан за аминокиселински глицин познат по неговото смирувачко влијание врз нервниот систем. Некои експерти тврдат дека магнезиум бисглицинат хелат се чини дека е најбезбедната и форма на магнезиум која најлесно се апсорбира. Магнезиум бисглицинат, не само што е форма на магнезиум која многу добро се апсорбира, туку и не наметнува лаксативно дејство. Поради оваа причина, тој е посоодветен за луѓе со воспалена и многу чувствитлна обвивка на дебелото црево, на кое сè уште му треба магнезиум, но не и лаксатив. Во исто време, магнезиум бисглицинат помага при ублажување на опстипацијата, помагајќи да се зголеми производството на релаксирачкиот и смирувачки хормон серотонин, познат како регулатор на интестиналната подвижност.

За разлика од многу други производи магнезиум бисглицинат, кои често се состојат од нереактивна и нехелатна мешавина на магнезиумско соединение и I-глицин,  Magnesium Bisglycinate на HealthAid е во 100% чиста хелатна и целосно реактивна форма, во просек, се апсорбира до десет пати повеќе од стандардниот магнезиум. Многу е важно да се знае дека не сите суплементи на магнезиум бисглицинат се исти бидејќи многу од нив содржат само евтин магнезиум, како оксид, измешан со глицин. Овие две состојки не се хемиски врзани, туку само се мешаат во капсула или таблета со надеж дека во дигестивниот систем оваа мешавина на крајот ќе создаде магнезиум глицинат. Оние што го практикуваат тврдат дека тоа е направено за да се зголеми биодостапноста, но во реалноста резултира со многу помала апсорпција.

Magnesium Bisglycinate на HealthAid е збогатен со витамин Б6 кој го олеснува клеточното навлегување на магнезиумот, ја зголемува неговата ефикасност и ја ограничува екскрецијата. Откриено е дека дополнителниот магнезиум во комбинација со витамин Б6 е поефикасен отколку само магнезиумот. Освен подобрување на апсорпцијата и ефективноста на магнезиумот, витаминот Б6 придонесува за нормална функција на нервниот и имунолошкиот систем, нормална психолошка функција, регулирање на хормоналната рамнотежа и хормоналната активност и кај мажите и жените и намалување на заморот и истоштеноста.

Поради силното исцрпување на почвите, лошите навики во исхраната, употребата на популарни стимуланси и хроничен стрес милиони страдаат од недостиг на магнезиум, дури и без да знаат за тоа. Се проценува дека 80% од нас имаме недостиг на магнезиум. Покрај тоа, недостигот на магнезиум често се дијагностицира погрешно затоа што не се појавува на крвни тестови бидејќи само 1% од магнезиумот во организмот се наоѓа во крвта. Според д-р Норман Шели, “Секое познато заболување е поврзано со недостиг на магнезиум. Недостигот на магнезиум може да биде одговорен за повеќе болести од која било друга хранлива материја “.

Магнезиумот е неопходен минерал кој придонесува за нормално функционирање на мускулите, мозокот и нервниот систем, одржувањето на здрави коски и заби, намалувањето на заморот и исцрпеноста што дава нормална енергија, рамнотежа на електролити и синтеза на протеини. Магнезиумот е важен за поддршка на здрав имунолошки систем и кардиоваскуларни функции. Како резултат на неговата способност да ги релаксира мускулите, суплементите на магнезиум можат да бидат од голема корист за луѓето кои страдаат од грчеви во мускулите, вклучувајќи ги и оние со спастичен колон, грчеви во стомакот, главоболки, мигрена и жени со прекумерни контракции на матката. Во човечкото тело магнезиумот е неопходен за активирање на сите ензими кои го претвораат витаминот Д во неговата последна форма. Кај луѓето кои имаат недостаток на  магнезиум, витаминот Д не носи никакви придобивки дури и ако се земат многу високи дози на витамин Д на подолг временски период!

Дозирање и начин на употреба:

  • Возрасни лица и деца над 12 години, две таблети дневно.
  • Возрасните можат да зголемат до 4 таблети дневно доколку е потребно.
  • Да не се пречекорува препорачаната дневна доза освен доколку тоа не е препорачано од соодветно квалификувано лице.

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “Health Aid Magnesium Bisglycinate 375mg”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 1500 ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 150 денари.

за сите нарачки во вкупен износ над 1500ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

1-3 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.