SIS Science in Sport Rego Rapid recovery

1,950 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

SiS REGO Rapid Recovery – со вкус на чоколадо и банана
• Обезбедува 20 гр протеински изолат кој допринесува за раст и одржување на мускулната маса и има 2 гр леуцин кој го зголемува составот на есенцијалните амино киселини.
• Се употребува по тренинг за брза обнова на енергија
• Идеално за оние кои не се толерантни на лактоза
• Им одговара : вегани, вегетаријанци и на оние кои не се толерантни на глутен. Не содржи глутен, пченица и јаткасти плодови. Содржи соја.

Категорија:
Сподели:
Исчисти

SiS REGO Rapid Recovery е производ за обновување што треба да се консумира веднаш по вежбањето. Се состои од мешавина на јаглехидрати (22 g), протеини (20 g) и електролити со витамини и минерали.
Брзото надополнување на резервите на гликоген и обезбедувањето протеини помага максимално да се искористи тренингот, како и да се подготви организмот за следниот.
Карактеристики:
• Обезбедува 20 гр протеински изолат кој допринесува за раст и одржување на мускулната маса и има 2 гр леуцин кој го зголемува составот на есенцијалните амино киселини.
• Се употребува по тренинг за брза обнова на енергија
• Идеално за оние кои не се толерантни на лактоза
• Им одговара : вегани, вегетаријанци и на оние кои не се толерантни на глутен. Не содржи глутен, пченица и јаткасти плодови. Содржи соја.
ПРЕПОРАЧАНА УПОТРЕБА

Кога треба да го користите овој производ?
SiS REGO Rapid Recovery треба да се користи во рок од 30 минути по тренингот, по кратки интензивни тренинзи или подолги вежби за издржливост.
Која е разликата помеѓу РЕГО и протеинот од сурутка?
SiS REGO Rapid Recovery брзо и ефикасно ги надополнува залихите со јаглени хидрати и со протеини и помага да се изгради квалитетна мускулна маса, додека протеинот од сурутка содржи пониско ниво на јаглехидрати.
Дали треба да се конзумира со вода или со млеко?
Иако млекото е богато со протеини, млекото содржи до 80% казеин, кој бавно се вари, затоа се препорачува да се консумира со вода со цел да се забрза апсорпцијата и да се зголеми хидратацијата.
Каков вид на протеини има во овој производ?
SiS REGO Rapid Recovery содржи изолат на протеин од соја, кој е изолиран од зрна од кои е отстранета маснотијата, оставајќи извор на високо квалитетен протеин и целосена комбинација на аминокиселини.

Зошто производот не одговара на вегетаријанци?
SiS REGO Rapid Recovery содржи витамин Д, кој се добива од животински извори.
Колку протеини има во порција?
SiS REGO Rapid Recovery содржи 20 g протеини.
Колку дозерки содржи една порција?
Додадете 50 g (околу 3 дозерки) во 500 ml вода и добро промешајте.

ПРЕДНОСТИ
Јаглехидратите се главно гориво на организмот за умерено или вежбање со висок интензитет. За време на тренинг и натпревар, можно е да се апсорбираат до 60 g јаглени хидрати на час, што значи дека побарувачката ќе го надмине снабдувањето со енергија. Овој недостаток се коригира со помош на резерви на гликоген кои мора да се обноват по вежбање за да може повторно да се вежба.
REGO Rapid Recovery содржи висококвалитетен протеин со комплетен аминокиселински профил подобрен со 2 гр леуцин. Витамини и минерали се додаваат за поддршка на процесот на опоравување, што придонесува за нормално функционирање на мускулите и синтеза на протеини.
Нутритивни вредности На 100 гр по порција (50 гр)
Енергија 1564kj/368kcal 782kj/184kcal
Протеин 40 гр 20 гр
Јаглени хидрати 46 гр 22 гр
Од кои шеќери 10 гр 5,1 гр
Масти 2,6 гр 1,3 гр
Од кои заситени 0,4 гр 0,2 гр
Влакна 0,6 гр 0,3 гр
Витамини и Минерали %РДА
Витамин Д 2,0 мкг (40%) 1,0 мкг (20%)
Витамин Е 5,6 мг (46%) 2,8 мг (23%)
Витамин Ц 48 мг (60%) 24 мг (30%)
Тиамин 1,0 мг (90%) 0,5 мг (45%)
Рибофлавин 1,2 мг (84%0 0,6 мг (42%)
Ниацин 14,6 мг (90%) 7,3 мг (45%)
Витамин Б6 1,6 мг (104%) 0,8 мг (57%)
Фолна киселина 100 мкг (50%) 50 мкг (25%)
Витамин Б12 0,8 мкг (32%) 0,4 мкг (16%)
Биотин 36 мкг (62%) 18 мкг (36%)
Пантотенска киселина 3,0 мг (50%) 1,5 мг (25%)
Калиум 600 мг (30%) 300 мг(15%)
Магнезиум 114 мг (30%) 57 мг (15%)
Железо 4,8 мг (34%) 2,4 мг (17%)
Цинк 4,0 мг (40%) 2,0 мг (20%)
Јод 46 мкг (30%) 23 мкг (15%)

Состав:
Мешавина на јаглехидрати (46%) (малтодекстрин (од пченка), фруктоза), протеин (46%) (изолат на протеин од соја), електролити (3%) (натриум хлорид, калиум хлорид, калциум лактат, магнезиум оксид), природни ароми, Л-леуцин, емулгатор (соја лецитин), стабилизатор (ксантам гума), боја (цвекло црвена), витамини и минерали (аскорбинска киселина, никотинамид, алфа токоферил ацетат, пирофосфат на железо, сулфат на цинк, пантотенат на калциум, хидромонитонат на пиридоксин, калциум нитрат, фолна киселина, калиум јодид, биотин, витамин Д3, цијанокобаламин), засладувач (сукралоза)