SFD Nutrition BCAA 2:1:1 Инстант

(0 оценки и коментари)

1,310 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!


Категорија:
Бренд:SFD Nutrition
Сподели:

BCAA 2:1:1 во инстант верзијата предизвикува одлична растворливост на препаратот, а неговата употреба носи уште подобра регенерација по напорниот тренинг, поголема синтеза на протеини и посилна заштита од мускулен катаболизам. BCAA Инстант е комбинација на леуцин, изолеуцин и валин во однос 2: 1: 1 клучот за ефективна регенерација после тренинг, намалување на катаболизмот за време на вежбање и градење чиста мускулна маса.

Односот на аминокиселини 2: 1: 1 е оптимален за нашето тело и гарантира најдобра употреба на анаболен и анти-катаболен потенцијал на суплементација на аминокиселини со разгранет ланец.

BCAA или аминокиселини со разгранет ланец, се меѓу најпопуларните додатоци кои ги користат физички активни луѓе. Ова се должи на фактот дека и секојдневната пракса и резултатите од научните истражувања го потврдуваат нивното корисно влијание врз општата состојба на спортистите.

Препорачливо е конзумирање на BCAA, бидејќи е есенцијална аминокиселина наречена егзогена, т.е. оние што мора да се снабдат со храна или во форма на додаток, бидејќи телото не е во состојба само да ги синтетизира. BCAA, за разлика од другите аминокиселини кои градат протеини, се разликува по тоа што тие се метаболизираат не во црниот дроб, туку првенствено во мускулното ткиво.

Леуцин – се смета за една од најважните аминокиселини за телото на спортистот. Леуцинот позитивно влијае на процесот на намалување на телесните масти, придонесувајќи за подобрување на составот на телото. Оваа аминокиселина е универзално применлива во сите спортови, без оглед на нивото на напредување. Без соодветно количество на оваа аминокиселина, процесот на синтеза на мускулни протеини е многу побавен.

Валин – ги штити мускулните клетки од катаболизам и потоа го зголемува темпото на процесите на опоравување. Валин, исто така, влијае на нивото и односот на невротрансмитерите, што го одложува заморот за време на вежбање. Валин го штити црниот дроб (хепатопротективно дејство).

Пакување: 400г

Препорачана доза: 10г ( една мерилка, се наоѓа во пакувањето), растворено со 250мл вода или сок

Количина во едно пакување: 40 порции

Состојки: L- леуцин, L- изолеуцин, L- валин (содржи соја), регулторна киселост: лимонска киселина, арома, засладувач сукралоза. БЦАА (L- леуцин, L- изолеуцин, L- валин) не се со европско потекло

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “SFD Nutrition BCAA 2:1:1 Инстант”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *