Prospan орални капки

337 ден

Достапност: Нема на залиха

Бесплатна достава!

Prospan се користи за симптоматски третман на хронични воспалителни бронхијалната болести и при акутно воспаление на дишните патишта придружено со кашлица.

Availability: outofstock
Бренд:Engelhard
Сподели:

Нема на залиха

Проспан 20 mg/ml перорални капки (раствор)

Сув екстракт од листови од бршлен

Внимателно прочитајте го целото упатство пред да започнете да го земате овој лек бидејќи содржи важни информации за вас.

Секогаш земајте го овој лек точно како што е опишано во ова упатство или како што ви кажал вашиот лекар или фармацевт.

– Не фрлајте го ова упатство бидејќи можеби ќе треба повторно да го прочитате.

– Доколку сакате да дознаете повеќе или да се консултирате, контактирајте со вашиот фармацевт.

– Доколку се појават несакани ефекти (дури и ако тие не се наведени во ова упатство), контактирајте со вашиот лекар или фармацевт. Види Поглавје 4.

– Ако вашата состојба не се подобрила, па дури и се влошила во рок од 7 дена, консултирајте се со лекар.

 

1. Што е Prospan и за што се користи

 

Проспан е хербален лек кој го втечнува бронхијалниот секрет, го ублажува бронхоспазмот и го подобрува искашлувањето.

 

Проспан се користи за ублажување на кашлицата и подобрување на искашлувањето кај акутен бронхитис и други акутни респираторни заболувања (како што се грип или настинки).

 

2. Што треба да знаете пред да го земете Prospan

Проспан не треба да се користи:

– ако сте алергични (преосетливост) на екстракт од лист од бршлен или некој од помошните состојки на овој лек (тие се наведени во дел 6);

– ако на пациентот му е забрането да консумира алкохол (на пр. за време на апстиненција);

– за бебиња до една година.

Предупредувања и мерки на претпазливост

Оралните капки Prospan (раствор) содржат 47% алкохол!

Други лекови и Проспан

Несаканите ефекти кои произлегуваат од употребата на други лекови заедно со Проспан сè уште се непознати.

Кажете му на вашиот лекар или фармацевт ако земате или неодамна сте земале други лекови, вклучително и лекови кои се добиваат без рецепт.

Земање Prospan со храна и пијалок

Капките треба да се земаат пред јадење.

Бременост и доење

Нема податоци за безбедноста на лекот за време на бременост и доење, па затоа не се препорачува употреба на овој лек за време на бременост и доење.

Пред употреба на кој било лек, неопходно е да се консултирате со лекар или фармацевт.

Возење и контрола на машината

Не се потребни посебни мерки на претпазливост.

Проспан содржи етанол.

Овој лек содржи 47% етанол (алкохол) по волумен, односно до 388 mg на милилитар (еквивалентно на 6,6 ml пиво, 2,75 ml вино).

Штетно за алкохоличари.

Треба да се внимава на бремени жени, доилки, деца и пациенти со висок ризик (како што се оние со заболување на црниот дроб или епилепсија).

 

3. Како да се користи Prospan

Секогаш земајте го овој лек точно како што е опишано во ова упатство или како што ви кажал вашиот лекар или фармацевт. Ако се сомневате, прашајте го вашиот лекар или фармацевт.

Препорачаната доза е:

– за возрасни и деца над 10 години, пијте 24 капки 3 пати на ден (50,4 mg сув екстракт од лист од бршлен);

– за деца од 4 до 10 години – 16 капки 3 пати на ден (33,6 mg сув екстракт од листови од бршлен);

– за деца од 1 до 4 години – 12 капки 3 пати на ден (25,2 mg сув екстракт од листови од бршлен).

Капките треба да се земаат пред јадење.

На малите деца и бебињата им се советува да ги разредуваат капките со мала количина сок.

Времетраењето на третманот зависи од природата и сериозноста на симптомите, но тоа треба да биде најмалку една недела дури и со благо воспаление на респираторните органи.

За да се обезбеди успех на третманот, третманот треба да се продолжи уште 2-3 дена откако симптомите ќе исчезнат.

Забелешка

Кога симптомите на болеста продолжуваат или дишењето е нарушено, пациентот има треска, кашла гноен или крвави спутум, потребно е веднаш да се консултира лекар.

Ако мислите дека ефектот на Prospan е премногу силен или премногу слаб, разговарајте со вашиот лекар или фармацевт.

Што да направите ако земете премногу Проспан

Не ја надминувајте препорачаната дневна доза. Голтање на многу поголеми количини (повеќе од три пати од дневната доза) може да предизвика гадење, повраќање и дијареа.

Во овој случај, треба да се консултирате со лекар.

Ако заборавите да го земете Prospan

Не земајте двојна доза за да ја надоместите пропуштената доза.

Кога ќе престанете да го земате Prospan

Ако имате дополнителни прашања во врска со употребата на овој лек, прашајте го вашиот лекар или фармацевт.

 

4. Можни несакани ефекти

Како и сите лекови, така и овој лек може да предизвика несакани ефекти, иако не ги добиваат сите.

Многу ретко: 1 или помалку од 10.000 третирани, вклучително и изолирани случаи.

Многу ретко, при употреба на препарати од бршлен може да се појават алергиски реакции како што се отежнато дишење, едем на Квинке, осип, уртикарија. Почувствителните луѓе може да доживеат стомачни и цревни нарушувања: гадење, повраќање и дијареа.

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.