STOMACHON капсули за возрасни, 30 капсули

(0 оценки и коментари)

790 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Стомахон е медицинско средство што ги ублажува симптомите на прекумерни гасови во стомакот, придружна болка, надуеност и тежина, како и подригнување, дијареја и запек кај пациенти со синдром на иритабилно црево.

Availability: instock
Сподели:

Корисни информации:

Синдромот на иритабилно (нервозно) црево (IBS) е функционално гастроинтестинално нарушување, при што се нарушуваат нормалните активности на организмот, како што се движењата на цревата, чувствителноста на цревните нерви или начинот на кој мозокот контролира некои од овие функции.

Што точно предизвикува синдромот на иритабилно црево не е целосно јасно, но се знае дека голем број фактори играат улога. На пример, IBS може да се активира по епизода на дијареја. Исто така, лошата координација или преосетливоста на сигналите помеѓу мозокот и цревата може да предизвика прекумерна реакција на телото на промените што инаку се јавуваат нормално за време на дигестивниот процес.

Исто така, познато е дека болеста можат да ја предизвикаат голем број стимули, како што се:

– Стрес
– Храна
– Хормони
– Друга болест

Симптомите на IBS може да вклучуваат абдоминална болка, непријатност, надуеност, дијареја и / или запек, со симптоми на циклична егзацербација и ремисија (со наизменично влошување и попуштање на симптомите).

Дијагнозата се поставува врз основа на специфични симптоми според строго дефиниран алгоритам и иако не постои дефинитивен третман, симптомите може да се олеснат и контролираат со правилна терапија.

Состав и механизам на дејствување:

Активните состојки на Стомахон брзо и ефикасно влијаат на симптомите без да бидат апсорбирани од телото.

Состојка: Veegum HS (природна минерална глина / магнезиум алуминиум силикат)

Ефект: Ги апсорбира токсините, бактериите и ротавирусите, со што го оневозможува нивното прицврстување на цревните мембрани.

Состојка: Polydimethylsiloxane (полидиметилсилоксан)

Ефект: Ја намалува површинската напнатост и дозволува меурите од гас во желудникот и цревата да се спојат едни со други и полесно да се ослободат.

Состојка: микрокристална целулоза

Ефект: Ефект на стабилизирање.

Состојка: стеаринска киселина

Ефект: Емулгирачки ефект.

Состојка: силициум диоксид

Ефект: Контролира вискозитет.

Состојка: масло од Helianthus annuus (сончогледово масло)

Ефект: Смирувачки и омекнувачки ефект / ја зголемува вискозноста.

Други состојки: хидроксипропил метилцелулоза, титаниум диоксид.

Стомахон им помага на пациентите кои имаат синдром на иритабилно црево, така што се врзува со мукозните мембрани во гастроинтестиналниот тракт. Таквата подготовка:

• Ги ублажува болните симптоми на надуеност, подригнување и чувството на тежина и непријатност во желудникот и цревата.

• Ја зголемува апсорпцијата на електролитите и на човечките цревни клетки им ја враќа функцијата на бариера.

• Ги врзува ендо- и егзотоксините, бактериите и ротавирусите.

•Ја нормализира перисталтиката и ги штити цревата од опструкција.

Стомахонот е безбеден (не се апсорбира од телото) и не предизвикува алергии (не содржи глутен и FODMAP).

Препорачана доза:

Земете 2 капсули Stomachon (Стомахон) 3 пати на ден, за време или после јадење, со голема чаша вода (200 мл).

Капсулите треба да се земаат цели одеднаш.

Препорачан терапевтски период: Од 2 до 4 недели.

Не се користи континуирано повеќе од 30 дена. Третманот може да продолжи по пауза од 4 дена.

Пред употребата на лекот внимателно прочитајте го упатството!

За ризикот и несаканите дејства советувајте се со лекар или фармацевт.

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “STOMACHON капсули за возрасни, 30 капсули”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.