Dimas Чист Колострум IgG 30%, 90 гр

(0 оценки и коментари)

2,860 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Димас Колострум во прав

Висококвалитетен, замрзнато сушен говедски колострум во прав. Дар на природата за зајакнување на нашиот природен имунолошки систем. Нудиме говедски колострум во прав со висок имуноглобин мин. 30% IgG

Димас колострум во прав во целост е направен од колострум кој доаѓа од Холандија. Се почитува правило според кое колострумот се собира само во првите 24 часа по породувањето на кравата. Целиот колострум се обработува во Холандија.

Димас Колострумот го снабдуваме единствено од лиценцирани фармери. Притоа постои строга контрола при влез и  протоколи за добавувачите. Како резултат на тоа, се контролира квалитетот на нашите производи од почеток до крај.

 

Биоактивни компоненти

Новороденчињата имаат тенденција да имаат кревок имунолошки систем. Колострумот концентрирано ги испорачува биоактивните материи што му се потребни на новороденчето. Не само што колострумот содржи имунолошки клетки и антитела (како што се IgA, IgG и IgM), туку и компоненти на зрелиот имунолошки систем, како што се лактоферин, лактопероксидаза и полипептиди богати со пролин (PRP). Интерлеукини, цитокини и фактори на раст слични на инсулин I (IGF-1) и II се меѓу другите компоненти што го поттикнуваат здравјето на колострумот.

Примена на колострум

Иако на многумина им е познато дека колострумот (од човек или од кој било цицач) има витална улога во здравјето на новороденчето, сè уште е релативно непознато дека говедскиот (кравјиот) колострум може да обезбеди здравствени придобивки кај децата и возрасните. На пример, може да го зголеми здравјето на коските, да помогне во борбата против бактериите или да служи како општа состојка за зајакнување на имунолошкиот систем. Говедскиот колострум и човечкиот колострум се многу слични во нивниот состав. И двете содржат многу слични антитела, имунолошки фактори и фактори на раст и други хранливи материи. Следствено, колострумот е погоден за човечка исхрана, доколку соодветно се обработува. Меѓу придобивките за човекот при консумирање на говедскиот колострум се:

  • Зајакнување на имунолошкиот систеm
  • Дигестивно здравје
  • Подобрување на виталноста
  • Регенерација на ткиво
  • Антиоксидантна заштита
  • Извор на енергија
  • Клеточно здравје

МАСА: 90гр.

СОСТОЈКИ: Кравји колострум во прав – висок имуноглобулин ( IgG 30%)

ЧУВАЊЕ: на ладно и суво (под 25°C) да не е изложено на сончева светлина.

ЗЕМЈА НА ПОТЕКЛО: Холандија

УПОТРЕБА: Возрасни и деца над 12 години : 3 гр.( 1 дозирна лажичка) на ден растворени во 150-200 мл. вода.

Деца од 3-12 години  1гр. (третина дозирна лажичка) на ден растворени во 100 мл вода, сок, млеко или јогурт

Да не се надминува препорачаната доза. Возрасни 30 дози по 3 гр. Деца од 3-12 години 90 дози по 1гр.

Овој производ нема коментари.

Бидете први и оценете го “Dimas Чист Колострум IgG 30%, 90 гр”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 1500 ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 150 денари.

за сите нарачки во вкупен износ над 1500ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

1-3 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.