BOSNA Веносан гел 40 г

204 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Веносан гелот содржи три активни компоненти: есцин, есенцијални фосфолипиди и хепарин натриум кои имаат синергистички ефект. Како резултат на антикоагулантниот ефект, хепарин натриум ја подобрува капиларната циркулација во горните слоеви на кожата, го превенира создавањето на микротромби.

Availability: instock
Бренд:BOSNA
Сподели:

Дополнително, хепарин натриум има и делумен анти-инфламаторен ефект (против-воспалителен ефект) и го забрзува процесот на ресорпција во повредените и отечени делови на кожата. Есцин ги тонизира ѕидовите на крвните садови, ја нормализира нивната пермеабилност (пропустливост), го подобрува капиларниот крвоток и лимфната циркулација и протокот на венска крв. Дополнително, есенцијалните фосфолипиди имаат протективна (заштитна) улога врз кожното ткиво.

Веносан гелот се употребува како локална терапија на венскии микроваскуларни промени на екстремитетите асоцирани со придружни знаци и симптоми како појава на модринки, хематоми, отоци, чувство на тежина и болка, грчеви во нозете и сл.

Индикации за употреба на Веносан гелот:

  • Хронична венска инсуфициенција (недоволен проток на крв низ венските крвни садови)
  • Варикозни (проширени) вени
  • Суперфицијален тромбофлебитис (воспаление на површинските вени)
  • Дијабетска микроангиопатија (промени во малите крвни садови кај лица со дијабетес)
  • Венски улцерации (рани по должината на вените обично на долниот дел од нозете)

Дополнително, Веносан гел може да се применува при повреди на меките ткива, вклучително спортски повреди како на пример исчашувања и контузии.

Пакување: 40 г

Состав:

1 г содржи есцин 10 г, есенцијални фосфолипиди 10 мг и хепарин натриум 100 ИЕ.

Помошни супстанции: изопропил алкохол, глицерол 85%, триетаноламин, метилпарахидроксибензоат, етилпарахидроксибензоат, пропилпарахидроксибензоат, карбомер, келнска вода, масло од рузмарин, етерично масло од лаванда и прочистена вода.

Употреба: гелот се нанесува рамномерно, во тенок слој на кожата над заболеното место, 2-3 пати на ден. За побрз ефект се препорачува при апликацијата на гелот да се прави нежна површинска масажа со благи кружни движења во текот на 5 минути.

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 1500 ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 150 денари.

за сите нарачки во вкупен износ над 1500ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

1-3 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.