BOSNA Pharyngal sprej 30 ML.

238 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

ФАРИНГАЛ е спреј со локално дејство во пределот на устата и грлото.

Тоа е антисептик и локално ослободување од болка.

ФАРИНГАЛ се препорачува за:

Симптоматски третман на болки во грлото, црвенило на грлото и нарушувања на фаринксот придружени со иритација.
Во случај на бактериска инфекција придружена со покачена телесна температура, потребна е дополнителна терапија.
ФАРИНГАЛ не содржи шеќер, па може да го користат и дијабетичари.

Availability: instock
Бренд:BOSNA
Сподели:

Предупредете го докторот доколку користите други лекови, имате хронично заболување, метаболичко нарушување, сте преосетливи на лекови или сте имале алергиски реакции на некои од нив.

Не користете ФАРИНГАЛ

Ако сте алергични на хлорхексидин диглуконат или лидокаин хидрохлорид, или на која било друга состојка на PHARYNGALA (составот на лекот е наведен во дел 6).
Кај деца помлади од 6 години.
Внимавајте со ФАРИНГАЛ

Разговарајте со вашиот лекар или фармацевт пред да го користите PHARYNGAL.

ФАРИНГАЛ не е наменет за долготрајна, континуирана или повторена употреба. Примената треба да биде строго ограничена на неопходното олеснување на болката и иритацијата.
Треба да се избегнува контакт со очите и ушите. Ако спрејот случајно дојде во контакт со очите, тие треба веднаш да се измијат со многу вода.
Во случај на прекумерна доза (повеќе од една вијала на ден), постои мал ризик од намалена контрола на рефлексот на голтање.
Кога се користи кај мали деца кои веќе имале конвулзии, треба да се има предвид дека овој лек содржи ментол.
ФАРИНГАЛ содржи алкохол. Ве молиме прочитајте го и делот „Други предупредувања“.
Ако користите други лекови, прочитајте го делот „Употреба на други лекови со ФАРИНГАЛ“.
Контактирајте со вашиот лекар ако некое од горенаведените предупредувања се однесува на вас, или било случај во минатото.

Деца

Не користете го овој лек кај деца под 6-годишна возраст.

Употреба на други лекови со ФАРИНГАЛ

Имајте на ум дека оваа информација може да се однесува и на лекови што повеќе не ги користите, како и на лекови што планирате да ги користите во иднина. Кажете му на вашиот лекар ако земате или неодамна сте земале други лекови, вклучително и лекови кои се добиваат без рецепт.

Не користете истовремено со лекови за благи форми на Алцхајмерова болест (инхибитори на холинестераза).
Не користете истовремено со други антисептици.
Употреба на храна и пијалок со ФАРИНГАЛ

Нема посебни забелешки.

Бременост и доење

Пред да започнете со употреба на кој било лек, консултирајте се со вашиот лекар или фармацевт.

Ако сте бремени или доите, мислите дека сте бремени или планирате да забремените, консултирајте се со вашиот лекар или фармацевт пред да го користите овој лек.

ФАРИНГАЛ содржи алкохол. Ве молиме прочитајте го и делот „Други предупредувања“.

Доколку се почитуваат горенаведените мерки на претпазливост, PHARYNGAL може да се користи за време на бременост и доење. Се препорачува да го известите вашиот лекар дека го користите овој лек.

Управување со возила и машини

Нема посебни забелешки.

Други предупредувања

ФАРИНГАЛ содржи ментол и алкохол.

ФАРИНГАЛ содржи ментол: внимавајте при употреба кај мали деца кои веќе имале конвулзии.

ФАРИНГАЛ содржи алкохол (етанол 96%). Еден милилитар раствор содржи 350 mg етанол, т.е. со едно притискање на спрејот се ослободуваат 0,14 ml раствор кој содржи 49 mg етанол. Содржината на етанол во највисоката единечна доза за возрасни и деца постари од 12 години (4 притисоци на прскање) е 196 mg, а за деца на возраст од 6 до 12 години (2 притисоци на прскање) е 98 mg. Штетно за алкохоличари. Треба да се внимава на бремени жени или доилки, деца и пациенти со висок ризик, како што се пациенти со оштетување на црниот дроб или епилептичари.

МОЖНИ НЕСАКАНИ ДЕЈСТВА
Како и сите лекови, така и PHARYNGAL може да предизвика несакани ефекти, иако не се јавуваат кај сите.

Многу ретко: алергиски реакции на кожата и мукозните мембрани.
Може да се појават нарушувања на вкусот, чувство на печење во пределот на јазикот и алергиски реакции (анафилактички реакции).
Во случај на продолжена и континуирана употреба на лекот, може да се појави кафеава промена на бојата на забите. Сепак, оваа боја може лесно да се отстрани.
Пријавување сомнителни несакани ефекти од лекот

Во случај на какви било несакани реакции по употребата на лекот, потребно е да го известите вашиот лекар или фармацевт. Ова ги вклучува сите можни несакани ефекти кои не се наведени во ова упатство за лекови, како и оние што се.

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.