BOSNA Камфарт крема 40 г

204 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Камфарт кремот содржи камфор, метил салицилат, бензил никотинат и ментол, четири добро познати супстанции од групата на локални надразнувачки агенси (рубифациенси), чие дејство се надополнува едно со друго.

Availability: instock
Бренд:BOSNA
Сподели:

Кратко по апликацијата на кожата, овие супстанции индуцираат до вазодилатација на крвните садови и го зголемуваат протокот на крв во зафатеното подрачје, предизвикувајќи црвенило и лесна иритација на кожата.

Локалната температура се покачува, следено со лесно чувство на печење. Болката, или површинска или подлабока, се намалува главно преку процесот на иритација на кожата, а чувството на топлина во третираното подрачје допринесува до намалување на болката.

Камфарт кремот се користи за симптоматско намалување на болки (локална терапија).

Камфарт кремот се препорачува за:

  • Лумбаго, ишијас, фибромијалгија (фиброзитис), невритис, невралгија
  • Лесни повреди (вклучително и спортски) на мускулите, зглобовите, тетивите и/или лигаментите, кои не се следени со оштетување на кожата (како што се истегнување, исчашување, контузии и слично)
  • Ревматски болки
  • Болки во плевралните адхезии потврдени со скијаграф

Пакување: 40 г

Состав: 1 г крем содржи:

  • камфор 20 мг
  • метил салицилат 10 мг
  • бензил никотинат 10 мг
  • левоментол 10 мг

Употреба:

Камфарт кремот е наменет за употреба  кај возрасни и деца над 12 години. Камфарт кремот треба да се нанесе во тенок слој и нежно да се размачка на заболеното место, 3-4 пати на ден. Површините кои се намачкани со кремата не смеат да се загреваат, ниту да се ставаат облоги, компресии или завои. По нанесување на кремата рацете веднаш треба добро да ги измиете.

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.