Aqua Maris Тalasoterapija систем за измивање на носот и синусите

936 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Систем за измивање на носот и синусите, природна морска сол со етерични масла

Aqua Maris Talasoterapija  природна морска сол од Јадранот со повеќе од 80 минерали, збогатена со етерични масла од мирта и смил, наменета е за користење со Aqua Maris Talasoterapija систем за измивање на носот и синусите. Со измивање се чисти носот и се отстранува вишокот секрет, а постапката е удобна и едноставна.

Шифра: AQUAMA10
Availability: instock
Категорија:
Ознака:
Бренд:Aqua Maris
Сподели:

Состав

Морска сол, етерично масло од мирта, етерично масло од смил.

Содржината на една кесичка растворена во Aqua Maris® садот за измивање на носот и синусите ( до соодветната ознака) одговара на изотоничен раствор од 320 ml. Волуменот на садот е доволен за измивање на двете носници.

Без конзерванси.

Кога и како да се користи Aqua Maris® Talasoterapija систем за измивање на носот и синусите?

Подготвениот раствор на морска сол во вода, поради богатството на минерали и додатокот на етерични масла од мирта и смил, благотворно делува на слузницата на носот, а садот за измивање со својот анатомски облик овозможува едноставно, удобно и ефикасно измивање на носот и синусите.

Aqua Maris® Talasoterapija систем за измивање на носот и синусите наменет е за:

  • лица со акутен и хроничен ринитис или синузитис и алергии,
  • по хируршки интервенции на носот ( советување со лекар),
  • одржување на хигиена на носот и носната шуплина, особено кај спортисти и рекреативци , како и
  • при отежнато дишење предизвикано од престој во климатизирани и централно загревани простории.

Лицата кои имаат потешкотии со синусите и алергиите, постапката на измивање може да ја повторуваат неколку пати седмично.

За спортистите и рекреативците се препорачува измивање на носот пред физичка активност, а при отежнато дишење по потреба.

Начин на употреба

Збогатената морска сол од кесичката се става во садот за измивање, се додава провриена па изладена, млака вода (околу 37 °C) до ознаката на садот, се проклумкува и над мијалник се измиваат носот и синусите на следниот начин:

  1. Наведнете се кон напред, главата ротирајте је на страна, а брадата држете је „притисната„ кон градите.
  2. Врвот на садот наслонете го на носницата и наместете го добро за да ја затворите носницата. Дишете на уста.
  3. Започнете со измивање, растворот ќе истекува низ спротивната носница.Растворот минува низ носната шуплина и освен што темелно ги чисти каналите на носот, нежно масира низа нервни завршетоци во синусите.
  4. „ Издувајте„ го носот во три положби :Наведнете ја главата кон напред во „висечка„ положба, свртете ја на една страна, затворете ја долната носница и лесно дувнете низ горната носница.

Навалете  ја главата кон напред во „висечка„ положба и дувнете низ истата носница.

Исправете се и ,,издувајте„ ја носницата во исправена положба.

Повторете ја постапката и со спротивната носница

По измивање на носот, ќе се чувствувате енергизирано и свежо.

По употреба садот за подготовка на раствор за измивање треба да се измие со млака вода и убаво да се исуши.Садот е наменет за повеќекратна употреба ,не треба да се мие во машина за миење садови.

Неправилна положба на телото, главата или садот за измивање може да оневозможат истекување на растворот надвор или да предизвикаат истекување на истиот во устата или грлото.Во таков случај корегирајте ја положбата според упатството и продолжете со измивање на носот.

 

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката. За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.